Categories

اعلان

Loading…

اجازه ندهیم داعش و طالب اتحاد ما را از هم بپاشند | سید جمال اخگر

با  در نظر داشت حوادث و رویدادهای اخیر و تلاش های مخالفین حکومت برای قدرت نمایی های بیشتر و دست بردن به یک سلسله حملات بزدلانه بالای مردم ملکی کشور توجه باید داشت که افغانستان در یک مرحله حساس از زمان قرار  دارد زیرا اتفاقاتی از پیش مدیریت شده از سوی استخبارات منطقه در حال شکل گیری است و در سدد آن اند تا به هر طریق ممکن افغانستان را درگیر نبردهای فرقه ای نمایند.

پاکستان و ایران دو همسایه ای که همواره به افغانستان مغرضانه نگاه کرده و به این شیوه تاکنون دامن می زنند و بنا بر عوامل و ملاحظات مختلفی که در نزد خود دارند تلاش می کنند تا از هر طریق ممکن آتش نبرد ها را در افغانستان شعله ور نگاه دارند.

پاکستان و ایران به عنوان نا خلف ترین همسایه ها و روسیه نیز به عنوان یک کشور مغرض دست به دست هم داده و می خواهند افغانستان را به میدان جنگ های فرقه ای مبدل سازند اما چرا؟

-پاکستان که افغانستان در چند دهۀ اخیر پر درآمد ترین بازار برای کالاهای بازرگانی اش محسوب می شد طرفدار یک افغانستان با ثبات و مقتدر در منطقه نمی باشد زیرا با اسقرار ثبات در افغانستان، شهرک های صنعتی ایجاد و سپس رشد و گسترش پیدا می کند و رفته رفته  بازار کالاهای پاکستانی سرد و سرد تر می گردد ، از سوی دیگر پاکستان بیم آن دارد که با آمدن ثبات در افغاستان ، این کشور مسئلۀ خط دیورند را پیگیری می نماید که منتج به از دست دادن بخش بزرگی از قلمرو فعلی پاکستان خواهد شد .

به همین منظور حکومت پاکستان با تمویل ، تجهیز و حمایت از گروهای هراس افگن و افراطی مانند گروه طالبان ، شبکۀ حقانی ، لشکر جنگوی ، جیش محمد ، لشکر طیبه ، گروه جند الله ، سپاه صحابه ، جماعت الاحرار ، داعش و … بدون خستگی به وسیلۀ ( آی اس آی ) دست به طراحی و سازماندهی حملات تروریستی غرض ضعیف جلوه دادن دولت افغانستان می زند.

فراموش نباید کرد آنچه امروزه در افغانستان بنام داعش ظهور کرده اند در واقع همان افراطیون و تروریستان دست پروردۀ پاکستان می باشند که غرض بر آورده شدن اهداف آن کشور نام و لباس عوض نموده افغانها را به خاک و خون کشانیده و دل پاکستان را به دست می آوردند.

پاکستان که از دیر زمان دامن گیر کشیدگی های فرقه ای و مذهبی است در تلاش آن است تا به کمک افراطیون دهشت افگن زیر نام داعش بازار جنگ هار را در افغانستان گرمتر سازد ، اما خوش بختانه شهروندان عزیز کشور به این پختگی رسیده اند که فریب جنگ اندازی های داعش ، و باداران شان را نمی خورند ، زیرا با آن که دد منشان داعش حملات خونبار را در مساجد کشور و بر علیه هموطنان برادران اهل تشیع ما انجام می دهند ؛ با آنهم پیام بزرگان و رهروان هردو فرقه سنی و شیعه پیام برادری و همزیستی مسالمت آمیز بوده و مشت های کوبنده را بر فرق نفاق افگنان فرود آورده اند.

-ایران با آن که مشترکات فرهنگی زیادی با افغانستان دارد و همواره ظاهراً حرف از صداقت و حمایت از حکومت بر حال افغانستان بر زبان می راند متاسفانه ماری است که در زیر آستین خانه کرده و مخفیانه زهر خود را روی پیکر زخمی ما تزریق می کند ، سپاه پاسداران و اطلاعات این کشور از سالهای دور بدینسو بطور غیر مرئی مخالفان حکومت افغانستان را تمویل و تجهیز می نمایند قسمی که برای اولین بار سه سال پیش والی ولایت فراه از بدست آمدن جنگ افزار و مهمات ایرانی در نبرد با طالبان سخن گفته بود و قبل از آن نیز به گروه های مورد نظر خویش کمک و همکاری می نمود .

ایران به چند دلیل خواستار صلح پایدار و ادامه نبرد ها در افغنستان است:

نخست این که حضور پناهجویان افغانستانی بزرگترین ماشین کاری را برای آن کشور تشکیل داده از یکسو از نیروی فزیکی آنان استفاده اعظمی در امر آبادانی کشور خویش می کند و از سوی دیگر سالانه مبالغ هنگفتی را تحت نام پناه دادن به مهاجران افغانستانی از سوی جامعه جهانی دریافت می نماید.

ثانیاً بیشترین آستانهای شرقی ایران را آب دریاهای خروشان ، شیرین و رایگان افغانستان سر سبز می سازد می سازد و نقش حیات بخش را در دام داری ، زراعت و محیط زیست ایران بازی می کند ، ایران تصور می دارد که هرگاه دامنه قدرت حکومت افغانستان وسعت یابد به آبادی و اعمار بند ها توجه می نماید که این امر سبب خشکیدن مناطق شرقی ایران خواهد شد و بخاطر سد راه واقع شدن اعمار بندهای آبگردان و برق گروهای مخالف دولت و به ویژه طالبان را حمایت مالی و تسلیحاتی می نماید تا اندازه ای که یک دفتر در اختیار این گروه در آستان زاهدان قرار داده اند و از آنجا حملات را بالای بند برق سلما ، بند کجکی و … راه اندازی نموده و همین اکنون هم در پی تخریب کشور به وسیله عمال خویش می باشند طوری که چندی قبل یک افسر سپاه پاسداران ایران در مقابله با نیروهای امنیتی کشور با طالبان در ولایت نیمروز دستگیر گردیده بود .

ثالثاً ایران دیده نمی تواند تا یکی از رقبای اصلی اش ( ایالات متحده امریکا ) شریک راهبردی و نزدیک افغانستان باشد به همین دلیل از هر وسیلۀ ممکن بخاطر به چالش کشیدن نقش امریکا در افغانستان استفاده می کند.

-روسیه که تاکنون زخم های تجاوز دیروزه اش به افغانستان التیام نیافته دشمن دیرینه و کینه توزی است که در هر مرحله از تاربخ مثل گرگهای درنده به جان کشور ما دندان تیز کرده است مگر همواره دلیران دیار ما پوز این غول بزرگ را به خاک مالیده اند به همین دلیل روسیه ای که تاکنون عقده مندانه به افغانستان نگاه می کند مستقیماً و از طریق نبرد رویا روی نتوانست کاری را از پیش ببرد بناءً در سدد آن است تا با دستگیری مخالفان حکومت از یکسو نقش رقیب منطقوی اشت امریکا را به چالش بکشاند و از سوی دیگر حکومت مرکزی افغانستان  را ضعیف جلوه دهد.

در تازه ترین مورد یکی از معتبر ترین روزنامه های برتانیا “تایمز” به قول یکتن از رهبران طالبان از کمک دستکم ماهانه دو ملیون دالری روسیه به طالبان خبر می دهد که قبل از این نیز رسانه ها از قول مردم محل در کندز از حضور مشاوران روسی در میان طالبان خبر داده بودند.

پس ایجاب می کند تا شهروندان کشور با در نظر داشت شرایط حساسی که در آن قرار داریم فریب نیرنگ های دشمنان نا خلف دین و وطن را نخورده و پایه های دوستی ملت مسلمان کشور را مستحکم تر از پیش سازند.

153 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *