Categories

اعلان

Loading…

اعلامیه حزب انسجام ملی افغانستان در پیوند به اعلام استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم

حزب انسجام ملی افغانستان به عنوان یک جریان سیاسی، موارد گنجانیده شده در استراتژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان را بررسی نموده که در آن مطالب مثبت و نقاط مبهم وجود دارد که موارد آتی را قابل یادآوری می‌داند:

  • حزب انسجام ملی در حالی که از اطمینان حمایت دوامدار ایالات متحده از افغانستان استقبال می‌کند، انتظار دارد که این حمایت بتواند به صلح و ثبات پایدار در کشور و منطقه کمک کند.
  • برای نخستین‌بار در استراتژی که رییس‌جمهور ترامپ اعلام کرد، اذعان شد که خاک پاکستان پناهگاه گروه‌های تروریستی است و از اسلام‌آباد خواسته شد تا با ایالات متحده امریکا در سرکوب تروریستان همکاری کند؛ اما متأسفانه در این استراتژی ابزار فشاری که بتواند حاکمان پاکستانی را وادار به دست‌کشیدن از حمایت تروریستان نماید، مطرح نشده است. مثلاً هیچ یادآوری از قطع کمک‌های نقدی امریکا به اسلام‌آباد و تعیین ضرب‌الاجل برای پایان بخشیدن به حمایت از تروریزم صورت نگرفته است.
  • در استراتژی امریکا از قربانی‌های مردم پاکستان در گذشته در راستای مبارزه با تروریزم و افراطی‌گری ستایش شده؛ اما از تلفات که نیروهای امنیتی و مردم افغانستان در امر مبارزه تروریزم متقبل شده‌اند، یادآوری نگردیده است. افغان‌ها سال‌ها است که در صف اول مبارزه با تروریزم جهانی قرار دارند و نباید فداکاری‌ها و قربانی‌های شان نادیده گرفته شود.
  • در استراتژی جدید به نقش سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه همانند چین، روسیه و ایران اشاره‌ نشده؛ در حالی که باید از این ظرفیت‌ها در روندهای سیاسی به نفع صلح و ثبات افغانستان و منطقه استفاده صورت گیرد. همچنین امریکا در این استراتژی بر افزایش نقش هند در افغانستان تاکید کرده که در این صورت، رقابت پاکستان و هند در افغانستان بیش‌تر خواهد شد.
  • از استراتژی جدید امریکا، چنین استنباط می‌شود که واشنگتن راه‌حل مساله افغانستان را بیش‌تر از طریق نظامی جستجو می‌کند و به گزینه‌های دیگر اهمیت چندانی قایل نیست. زیرا در این صورت، افغانستان به عنوان میدان جنگ دایمی در منطقه حفظ خواهد شد.
  • در استراتژی جدید سرانجام مشخص نشد که سقف نیروهای بین‌المللی در افغانستان تا چه پیمانه بالا خواهد رفت و این نیروها مربوط به ارتش ایالات متحده خواهد بود یا کمپنی‌های خصوصی امنیتی و یا تلفیقی از هردو؟! لذا هرگونه تصمیم در این خصوص مستلزم موافقت مردم افغانستان است؛ زیرا هرنوع تصمیم فراتر از آنچه در قرارداد دفاعی ـ‌ امنیتی ذکر شده است، باید مورد تایید مردم افغانستان باشد.
  • در پایان از دولت ایالات متحده امریکا می‌خواهیم تا در خصوص موارد مبهم استراتژی اعلام شده وضاحت دهد.

دفتر مطبوعاتی حزب انسجام ملی افغانستان

کابل ـ 1 سنبله 1396

206 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸