Categories

اعلان

Loading…

علت فرار مغز ها از کشور/ هدایت سهیل نبیل

هزاران جوان بخاطر نبود کار، فقر و وضعیت امنیتی در کشور برای فراهم کردن یک زنده گی بهتر دل به دریا میزنند به کشور های اروپایی پناهنده گی میکنند و بیشترِ‌ مهاجران افغان به اروپا كسانی اند كه می‌کوشند به زندگی بهتر دست یابند.

اما بسیاری اوقات مجبور می‌شوند که این مسیر را به قیمت مرگ دنبال كنند. مهاجرت پدیده‌ای نیست كه به تازگی وارد زندگی انسان‌ها شده و حیات بشر را در كام فراز و نشیب‌های گوناگون قرار داده باشد. این پدیده از دیر زمانی درمیان ملت‌ها رواج داشته و اهداف متفاوتی مردم را به مهاجرت از یک سرزمین به سرزمین مورد نظر دیگر، مجبور نموده است. اما این پدیده در حیات افغان‌ها مفهوم دیگری دارد و حلقهٔ آن در زندگی مردم ما از سه دهه به این سو دایرهٔ وسیع تری یافته است. همچنان به شمار جوانان بی کار در حالی همه روزه در افغانستان افزوده می شود که همه ساله میزان فارغان صنف دوازدهم مکاتب و اشتراک کنندگان در امتحان ورودی به پوهنتونها نیز افزایش می یابد.

از سویی هم پذیرش در پوهنتونها کم است و بر شمار جوانان بی نتیجه، پشت کانکوری و کسانی که فرصت ادامه تحصیل نمی یابند افزوده می شود.این همه مشکلات دست به دست هم داده و میزان مهاجرت جوانان افغانستان را به شدت بالا برده است..هرچند مهاجرت‌های قانونمند در چارچوب قواعد مشخص یك اصل پذیرفته شده در میان جوامع و كشورهای دنیا به شمار می‌رود؛ اما موج مهاجرت افغان‌ها این اصل را شكستانده و مرز قواعد بین المللی را درنوردیده است. چیزی كه عنوان تلخ و زجر دهندهٔ (مهاجرت غیر قانونی) را در فراز زندگی مردم برجسته نموده و دشواری‌های بی شماری را فراروی مردم خلق نموده است.

اما رد شدن از مرزهای صعب العبور، افتادن در موج خروشان دریا، فرار و گریز از واگون‌های ریل در روی صخره‌های سخت، پریدن از موتر‌های تیز رفتار در بیابان‌های وسیع، افتادن در چنگال سگ‌های محافظان سرحدی و… از جمله مواردی اند كه پناهجویان افغان را در مسیر رسیدن به اروپا مورد تهدید قرار می‌دهد. این درحالیست که سالانه ده ها جوان افغان در مسیرهای پر پیچ و خم و خطرناک مهاجرت به کشورهای همسایه، اروپا و استرالیا جان هایشان را از دست می دهند.

133 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸