Categories

اعلان

Loading…

دیدارعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور با محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان

خبرپاڼه

 تاریخ: 22 ثور ۱۳۹4

کابل افغانستان – بعد از ظهر امروز دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با جلالمتآب محمدنوازشریف صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان و هیئت همراه ایشان در قصر سپیدار دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان تشریف آوری صدراعظم پاکستان و هیئت همراه ایشان را به افغانستان خوش آمدید گفت و آن را نمونه ای از استحکام روابط میان دو کشور دانسته ابراز امیدواری نمود روابط دوستانه میان دو کشور در پی این دیدارها هرچه بیشتر گسترش یابد.

در مقابل صدراعظم پاکستان از استقبال گرم ریاست اجرائیه سپاسگزاری نموده گفت: در دوره های مختلف نخست وزیرای ام مجدانه تلاش کرده ایم روابط دوستانه میان دو کشور استحکام و گسترش یابد. صدراعظمپاکستان افزود: هردو کشور٬ افغانستان و پاکستان٬ قربانی تروریزم و دهشت افگنی اند. این پدیده باعث بی ثباتی در منطقه گردیده و بر اقتصاد و زندگی مردم تاثیر منفی گذاشته است. صدراعظم افزود: تروریزم در هردوکشور باید خاتمه یابد و ما در نبرد با دهشت افگنی در کنار افغانستان با تمام قوت ایستاده ایم. صدراعظمپاکستان علاوه نمود: پاکستان علیه تروریست ها و پایگاه های آنان در خاک پاکستان عملیات گسترده ای را راه اندازی نموده و این حملات همچنان به شدت ادامه دارد. محمدنوازشریف نخست وزیرپاکستان با تاکید گفت: به عنوان صدراعظمپاکستان آمده ام تا اطمئنان دهم که در این شرائط دشوار در کنار افغانستان ایستاده ایم.

نخست وزیرپاکستان با اشاره به روند صلح گفت: کشورش متعهد است افغانستان را در استقرار صلح و ثبات با تمام قوت کمک نماید. صدراعظمدر ادامه افزود: موضع خود را به صورت روشن برای طالبان بیان کرده ایم و طالبان و دیگر گروه های تروریستی گزینه ای جز صلح ندارند. صدراعظمابراز امیدواری نمود که روابط نیک میان دو کشور استحکام بیشتر یابد و کشورش آماده است در این راستا از هیچ اقدامی دریغ نورزد.

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با استقبال از صحبت های صدراعظم پاکستان گفت: تروریزم خطرمشترکی است که هردو کشور و صلح و ثبات منطقه ای و جهانی را تهدید می کند. افغانستان نیز در این عرصه آمادهء همکاری با پاکستان است. اقداماتی در این راستا صورت گرفته و امیدوارم گام های عملی بیشتری برداشته شود.

رئیس اجرائیه برای آغاز همکاری های بیشتر میان دو کشور در عرصهء اقتصادی به طرف پاکستان پیشنهاد نمود تا کار بالای اعمار بندبرق دریای کنر آغاز گردد. رئیس اجرائیه از برنامه های TAPI و CASA یاد نموده گفت: عملی شدن این برنامه ها می تواند برای رشد اقتصادی و همگرائی منطقه ای مفید واقع گردد. رئیس اجرائیه همچنان علاوه نمود: طبق توافقنامه های قبلی برنامهء اعمار خط ریل در شهرهای مرزی میان دوکشور برای تقویه هرچه روابط اقتصادی آغاز گردد.

رئیس اجرائیه همچنان از صدراعظم پاکستان خواست تا ضرب الاجل بیرون شدن مهاجرین از پاکستان را تمدید نماید تا برنامه ریزی لازم در این زمینه به همکاری هردو کشور صورت گیرد.

صدراعظم پاکستان وعده سپرد کشورش در مورد اعمار بندبرق دریای کنر به عنوان برنامهء مشترک هردو کشور اقدامی کند و از نیاز به برق و گاز به عنوان نیاز هردو کشور یاد نمود. صدراعظم پاکستان افزود: عملی ساختن برنامه های TAPI و CASA می تواند به رشد اقتصادی و ثبات هردو کشور و آسیای میانه کمک نماید. نخست وزیرپاکستان همچنان وعده سپرد که ضرب الأجل تعیین شده در برای اخراج مهاجرین تمدید می گردد تا زمینه برگشت آبرومندانه مهاجرین فراهم گردد.

در پایان نشست صدراعظم پاکستان یکبار دیگر از رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان دعوت رسمی دیدار از پاکستان را مطرح نمود که از سوی رئیس اجرائیه پذیرفته شد.

140 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸