Categories

اعلان

Loading…

ولسمشر غني د خلکو د شکایتونو د اورېدو لپاره ځانګړې شمېرې اعلان کړې

تاند- د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني د ښې حکومتولۍ د رامنځته کولو په هدف د خلکو د شکایتونو د اورېدو لپاره ځانګړې ټېلفون شمېرې اعلان کړې.

د ولسمشر غني دفتر په یوه لنډه اعلامیه کې ویلي:«د خپلو شکایتونو د رسولو لپاره په مستقیم ډول د ولسمشر د شکایاتو دغو دوو نومرو ټېلفون وکړئ:

0202104444  یا 0202104445

ولسمشر محمد اشرف غني له واک ته رسېدو وروسته یو لړ کارونه وکړل چې خلک یې د خپل هیواد د راتلونکې په وړاندې هیله من کړل او داسي تاثر یې رامنځته کړ چې نوی حکومت د خلکو ستونزې جدي ګڼي خو د کابینې جنجال او د اجرايي رييس او مرستیالانو د کارونو د حدودو ټاکلو او څرګندولو ولسمشر مجبوره کړ چې لومړی زیات پام دغو چارو ته واړوي.

282 total views, 2 views today

7 comments

 1. جنرال حبيب الله جلالزوي Reply

  دغه بهترين كار وشو به شرط ددي جه شكايت اوريدو نكي به وخت اوزمان د مخاطب شكايت داولسمشر غوزو ته ورسوي كه جيري موظف شخص سهل أن كاري كوي دا به داولسمشر سره دهغه به جاروكي لوي خيانت او بي بياوري به وي داولسمشر او دملت تر منخه..

 2. محمدی Reply

  .دغه شمیره کار نه ورکوی او داسی امکان شته چه شیمری بخی ګل وی

 3. منصور Reply

  افرین. موږ پر اشرف غنی ویاړو. ښه ګام دی

 4. بشير رشاد Reply

  سلام وطن والو! دابه نه يوازى دخلكو سره خيانت وى بلكى دمحمد اشرف غنى دحكومت تخرب به وى كه چيرى دا دتليفون مسولين پر خبل وخت باندى اجرات او يا يى هيخ ورونه رسوى

 5. Dr. Salahuddin Sayedi Reply

  د. ص. سعید افغاني 29/01/2015

  راههای حل مشخص برای چند مسأله ای مطرح درافغانستان!
  چنانچه بار ها گفتیم قابل یاد آوری مدانیم که نبض حوادث در کشور ما، منطقه و جهان چنان به شدت می تپد که همه روزه باید نوشت، کار تنویری متناسب نموده و ادای رسالت کرد. مسایل و مشکلات را نام گرفت و برعلاوۀ انتقاد و دیدن نیم خالی و یا جانب خالی گیلاس طرح های مشخص حل مطرح و پیش کش کرد.
  در نوشته من بر چند مسألـﮥ داغ و مشخص کشور خویش افغانستان عزیز متمرکز شده برعلاوۀ برشمردن حالت و موضوع مطرح به راه های حل و مواضع خویش را با مختصر از منطق آن با شما ذيلاً شریک میسازم:

  حکومت وحدت ملی بنابر یک مجبوریت و حالت ضروری گـزینـﮥ خوب دیگر نداشت که بخش از پیامده های بس نامطلوب خویش را داشت و دارد. تصور و برداشت ما از مسأله چنین بود و است که تیم برندۀ انتخابات ریاست جمهوری باید اعلان میشد و تیم برنده و برنامه اش با داشتن مشروعیت سیاسی نیرو های دیگر مطرح سیاسی در کشور برای ایجاد حکومت وحدت ملی میپرداختند. اما وضع چنین نه شد و مفهوم حکومت وحدت ملی بدون داشتن مشروعیت و بالطبع قوت سیاسی آن مورد سوال قرار دارد. وضع و روش فعلی ایجاد حکومت وحدت ملی با کمبودی های جدی از جمله بدون داشتن چهرۀ وحدت راستین ملی آن در حال ایجاد است. این حالت دقیقاً عواقب بس ناگوار خویش خواهد شد. امکانات و فرصت های منابع اجنبی و خاصتاً همسایه های پاکستانی و ایران بس وسیع شده و این حالت عواقب بس خطرناک قصیر المدت و طویل المدت خویش را خواهد داشت و دارد.
  و اما به صورت مشخص:

  تشکیل حکومت وحدت ملی و حالت موجود:
  تشکیل حکومت وحدت ملی انتخاب بس عالی وخوب بوده و است که سبب تقلیل جنگ، تأمین امکانات انکشاف و استقرار درکشور شده میتوانست و قدم خوب میبود که با تأسف تحقق نه یافت. تلاش به ایجاد حکومت وحدت ملی نیم بند فعلی نیز مانند حد اقل کار قابل دقت است.
  مسأله تابعیت دوگانه مشکل جانب افغانی نیست در تمام کشورهای جهان وجود دارد و داشت و راه های حل هم در کشور ها و جوامع انکشاف مشابه افغانستان وجود داشت و دارد که باید از تمام این تجارب به صورت متناسب استفاده میشد. هیأت اداری پارلمان باید اعضای پارلمان را با تدویر لکچر ها و کنفرانس ها توسط خبرا و متخصصین داخلی و خارجی به موقع تنویر و راه های حل مشخص مطرح و پیشکش میشد. کاریکه رهبری و هیأت اداری پارلمان نه کرد. این نه آغاز و نه هم انجام کار است. بر اداره و زعامت پارلمان است که درموارد مشابه بدون تأخیر کار های تنویری عملی با تدویر کنفرانس ها و سیمینار های مسلکی درموارد مختلف بدون تأخیر وبه موقع سازمان دهند کند تا با تأمین ارادهء سیاسی با علم و تخصص موجب تصامیم بهتر و متناسب مطابق به شرایط انکشاف و امکانات کشور ما شود.
  مختصر تابعیت و کسب آن یک پروسه است برای کسب ها ماهها و درموارد سالها و سلب آن به صورت نورمال بیشتر ازیک سال وقت میطلبد. مردم افغانستان بنابر مجبوریت های به خارج سفر کرده ویا دانش و تجربه خوب در خارج از کشور با کسب دانش نیز آموخته که نفیه یکسره دارنده های تابعیت دوگانه برای اجرای پست های بلند دولتی به نفع افغانستان نیست اما مسلماً تعهد کارمندان امنیتی و دست اول کشور باید به افغانستان و صرف به اولویت های افغانی متعهد باشد و تعهد دیگری به کشور دیگر نه داشته باشند. اما دیدیم ومیدانیم که مهاجرت های ۳۰ ساله، مجبوریت های داشتن اوراق سفر به صورت حتمی افغانهای با احساس را از حب وطن و خدمت به کشور و مردم دور کرده نمی تواند. منطق اینکه داشتن پارسپورت امکان فرار از کشور را درصورت تخلف، مهیا میسازد، استدلال قوی نیست و این حالت همچنان عدم برابری و زمینه سازی برای دارنده های تابعیت و پاسپورت های همسایه های ایرانی و پاکستانی را در کشور ما به صورت یقینی بلند برده ومهیا ساخته است.
  ایران درافغانستان از طریق رساندن چهره های معین وفادار به خود برای ترویج آیین ومذهب خویش و برنامه های فرهنگی و سیاسی خویش به صورت موفقانه و ماهرانه کار میکند. حاکمیت جناب حامد کرزی به این پروسه خدمات زیادی مستقیم و غیر مستقیم با اخذ حق السکوت های فراوان علنی و غیر علنی کرده است.
  پاکستان درافغانستان با داشتن امکانات وسیع کادری عملاً مانع پیشرفت در کشور ما شده و این پروسه عملاً ادامه دارد. تحولات اخیر تبلیغاتی که درآن قبل از همه منافع و برنامه های پاکستانی مطرح است و نقش پاکستان در منطقه و برنامه های ضد روس ویا هم ایران به استفاده از نسخه های جنگ سرد مبنی بر استعمال افراطیت علیه ایشان در حال اوجگیری است، مطالب اند که قربانی ان بیشتر از همه مانند همیشه افغانها خواهند بود.

  اما کابینه و تعطیلات پارلمان:
  به صورت مشخص پیشنهاد میشود که: بعد از توافقات سیاسی نامزد کردن وزراء برای پُست های وزیر سکتور معین وقبل از تصویب آن از جانب پارلمان کشو، این اشخاص بخاطر تعطیلات پارلمان مستقیماً به حیث معین وزارت خانــﮥ مربوط و سر پرست آن وزارت انتصاب شده و به کار آغاز کند. این حالت سبب خواهد شد که بعد از تدویر جلسـﮥ پارلمان کاندید وزیر با شناخت بهتر از کار وزارت برای پارلمان و سوالات پارلمان جواب ارایه و مسألـﮥ اخذ رای وزیر را مورد بحث قرار داده و درمورد تصمیم بگیرند. درصورتیکه شخص نامزد به حیث وزیر تصویب نه شده مانند تشخیص زعامت کشور و شخص مسلکی و فنی در سکتور معین به کار خویش ادامه خواهد داد و استقرار کادری نیز وجود داشته باشد. لذا تعطیلات پارلمان سبب تأخیر کار نه شده و زعامت کشور افراد مورد نظر انتصابی خویش را به کار از همین حالا بگمارند.

  واما وضع موجود ویکی از مشاکل اساسی درکجاست؟
  عدم وجود احزاب سیاسی سرتاسری ومتعهد به برنامه و اصل برنامه محوری در کشور ما یکی از عوامل لنگیدن دیموکراسی در افغانستان است. درین بخش برای بهتر شدن باید کار از همین حالا آغاز و بلاتأخیر جهت داده شود. بر دولت است که درین راستا کار را چنان جهت دهد و حرکت به استقامت بهتر سازمان دهد که به تشکل احزاب سیاسی ملی پروسه مساعدت خیر شود. منظور ما کار های تصنعی نه بوده بلکی مساعدت و تسریع متناسب پروسـﮥ طبعی است.

  طرح انتخاب و رای اعتماد و عدم اعتماد به صورت یک بسته برای حکومت بعداز پیشکش کردن برنامه به پارلمان هم موضوع است قابل دقت که جوانب مثبت و منفی آن باید در نظر گرفته شده و جوانب مثبت و منفی آن مورد بحث قرار گیرد.

  به تعلیق قرار دادن بودیجـﮥ شورای اقتصادی و … بتاریخ ۲۸/۰۱/۲۰۱۵ از جانب پارلمان کشور و مرتبط ساختن رفع تعلیق بودیجه به انتخاب افراد و اشخاص معیین دلخواه درین تشکل ، واقعاً تصمیم تأسف بار پارلمان است.

  مسأله انتخابات و آمادگی های لازم از جمله داشتن تذکره های تابعیت و احصائیه گیری ها باید از همین حالا و بدون تأخیر آغاز شود. تذکره ها با هویت اسلامی و افغانی مطابق به قانون اساسی کشور است و تغییر قانون اساسی کشور ایجاب پروسیجر های خاص را دارد. لذا با اخذ نظر شورای قانون اساسی که با تأسف این کار را به ستره محکمه محول کرده اند، رئیس جمهور با صدر تذکره های الکترونی مطابق قانون اساسی فرمان صادر کند. کسانیکه نمی خواهند این دوهویت در تذکرۀ ملی شان خانه پری شود آنها اختیار داشته باشند این دو بخش را خالی گذاشته و یا هم کارت های هویت محلی – ولایتی با امکان استفادۀ محلی داشته باشند.

  تقویت سکتور های امنیتی وبلند بردن و تقویت آن با کادر های ملی وطنی تحت برنامه های خاص و تقویت بنیاد مادی و معنوی و مجهز ساختن شان با هموطنان مجرب و وطن خواه و لایق کار غیر قابل تأخیر است.

  درسیاست اصل منافع و مصالح است و دشمنان وطن به صورت مشخص استابلشمنت و استخبارات کشور های ایران وخاصتاً پاکستان نه خواهند گذاشت که افغانستان مستقل، متکی به خود ظهور کند. این کشور ها به صورت دوامدار منافع و مصالح خویش را و به قدرت رسیدن اتباع و گماشتگان دور و نزدیک خویش را پیگیری خواهند کرد واین اصل به صورت پیگیری باقی خواهد ماند.
  راه حل همان تقویت متداوم خویش و جستن راههایکه دشمنان وطن مجبور به دست برداشتن از خرابکاری درکشور شوند.

  پیگیری مصالحـﮥ سیاسی به مفهوم درست آن و نه مانند وسیلهء افزاری ۱۴ سال گذشته، اصل است که قایمقام خوب ندارد. توافق سیاسی به معنای بی هویت سازی، قبول و رد برنامه های متقابل به صورت معامله ودرغیاب ملت نیست، بلکی توافق است تا چگونه جهت رسیدن به برنامه سیاسی خویش عوض تانک و توپ و بمب، ملت ما تصمیم گیرندهء اصلی باشد. ملت ما مسلمان است وانتخاب مسلمان درین چوکات نیز روشن است.

  به هر صورت با وجود ضایع شدن بخش از فرصت های بزرگ غیر قابل تکرار و طلایی عصر حالا نباید زمامداران جدید کشور ما با کشمکش های حزبی، شخصی و سازمانی خویش وضع را ازین بدتر سازند.
  ملت ما درایت و فهم سیاسی عالی دارد و معتقدیم که اگر زمامداران به صورت متناسب و به موقع عمل نه کنند، فاصله های بین ملت و زعامت کشور بزرگ و بزرگتر شده و چنین حاکمیت روز به روز ضعیف خواهد شد. عمل متناسب زعامت دولت درین عرصه ها و عرصه های ضروری دیگر و برداشتن قدم های متین و استوار ضرورت است.
  بکار گیری فهم ودانش مسلکی کار کن دولتی، داشتن مشروعیت سیاسی ومسلکی سبب بلند رفتن اتوریته و قدرت لازم میشود.

  لذا توجه به فهم مسلکی در پهلوی تقوی سیاسی و خیراندیشی اصول اند که باید همیشه در نظر گرفته شوند و در کشمکش های سیاسی و عدم دقت به خون ریزی در وطن غیر قابل بخشش و موجب مواخدۀ دنیا و اخرت خواهد شد.
  ومن الله التوفیق پـــایـــان

  تیلفون:۰۰۴۴۷۸۸۶۴۷۴۶۳۸ Email:[email protected]

 6. Jalaludinbaiany Reply

  حضور گران قدر جلال التماب ريس جمهور منتخب جمهورى اسلامى افغانستان محترم دوكتور محمد اشرف غنى با عرض ادب و تعظيم به پيشگاه رهبر محبوب و منتخب .
  بنده دوكتور علوم سياسى و حقوق فارغ تحصيل پوهنتون خاور ميانه انقره كشور تركيه قبلن مامور وزارت خارجه و جنرال قونسل افغانستان در شهر كراچى كشور پاكستان سالهاى 1984 -1987 و از سال 1992 غربت نشين روسيه فدراتيف و هم اكنون كشور شاهى سويدن و مشغول تدريس در يكى از پوهنتونهاى اين كشور با نيت نيك و اخلاص حضور زعيم محبوب عرض ميكنم ، با آغاز كمپاين انتخابات با تمام قدرت قلم و قدم از حق وًحقانيت پشتيبانى نموده و با افشاه سنگ اندازان ، توزيع حقايق با شدت مبارزه نموده از طريق پرده هاى مجازى ، سايت ها و صحبت ها در گردهمايي ها و نشست ها از خط مش علمى ، سازنده ، و واقعى شما دفاع نموده كه مورد خشم ، نفرين ، تهديد ، هتك حرمت خود وًخانواده خود قرار گرفته با وجود همه تهديد ها از جانب احمد ولى مسعود برادر احمد شاه مسعود كه با خانم و خسر خود در كشور سويدن مشغول فروش زمرد ميباشند شدم، ايشان با پرداخت پول هنگفت تعداد اوباشان را استخدام به نشست طرفداران شما كه بنده سازمان داده بودم حمله و با حمله نتوانست نشست راًمختل نمايد ، و نيز بل اثر تيلفون عطا محمد نور ، امرالله صالح، وابستگان باند ببرك كارمل ما را نتوانستند ما را خاموش سازند ، امروز با پشتيبانى تمام اقدامات علمى و سازنده شما را تائيد نموده تا آخرين رمق خون بدون خواست امتياز با شما هستيم ، تنها چون بنده از ولايت عقب مانده با شرايط قرون وسطايي و عدم توجه ، فعاليت والى وًمسولين ولايت پروان صداى مردم پروان را حضور شما پيش نموده ، اقاى بصير سالنگى كه با تمام بيسوادى ، عدم دانش مديريت ، خصوصيات مردم دارى ، نبود دست پاك و وجدان شفاف به كونه مصلحتى و تحميلى والى ولايت باستانى پروان شده با وجود اخذ كمك هاى عمارات عربى، چاپان سنگ بالاى سنگ گذاشته نه شده ، ليسه اين ولايت با شرايط چهل سال قبل شكسته و تخريب شده ، يك شفاخانه با شوايط پنجاه سال قبل ، جاده ها با دوكان هاى شصت سال قبل ، سرك ها غير قابل استفاده ، در تمام دواير بخصوص شعبات ادارى ولايت رشوه ستانى كارد به استخوان هر پروانى رسيده ، شخص والى با غصب ششصد جريب زمين بررگترين شهرك بنام ساخته كه فى اپارتمان مبلغ يكصد هزار دالر به فروش رسانيده ميشود ، اخطاف ، دزدى يك امر عادى بوده ى قواى امنيتى به شمول والى بدون پرداخت پول به درد مردم ، شكايات مردم توجه ننموده و با اين همه فساد خطر جدى نه تنها پروان بلكه كابل را تهدبد ميكند تشكل باند خطر ناك مافيايي ، يا اختطافچى گروب يا باندكه از كابل جنرال ايوب سالنگى و از پارلمان وكيل عثمان و الماس وكيل هاى پروان در سطح ولايت والى اقاى بصير سالنگى ، خواجه نبى در گذشته دزد معروف ، جنايت پيشه شناخته شده ، ضراب احمد مقبل و برادرانش ، قومندان شوراى نظار جان احمد ، قومندان مايل ، پسر سناتور قبلى پروان بنام فريد احمد بايانى ، عارف صخره ريس خاد ، جنرال خان آغا ريس خاد ، جنرال حليم بايانى ريس خاد ، تعداد اوباشان سالنگ شامل باند شده در نظر دارند با گروپ ماويستى مجيد كلكانى به ترور ها ، سرقت ها ، اختطاف ها ، سنگ اندازى ها در ولايات شمال ، پروان كابل پرداخته و اين گروپ از طريق حليم و عارف صخره با استخبارات روسيه نيز تماس داشته تا پشتى بانه مالى داشته باشند مردم هراس دارند اين باند بزرگ داراى سلاج سبك و ثقيل بوده امتيت پروان را خراب ساخته، والى پروان به مردم ميگويد هيجگاه حاكمان پشتون نه خواسته و اجازه نه داده تا پروان آباد ، بازسازى شود و پشتون ها دشمن بك يك شمالى وال ها بوده بايد همه خود حق خود را با زور گرفت انقريب مردم پروان دست به تظاهرات زده تا والى را نه تنها بر طرف بلكه محكمه شود .

 7. شمس الله Reply

  احمد احمدي
  غزل درباندې ليکمه ستايم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره!
  درځم په دواړه لاسه مچوم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره!
  وطن ته وفادار يې
  ريښتنې خدمتګار يې
  د ټول ولس سردار يې
  ولس درباندې وياړي يادوم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره!
  ټاپي ده که ټوټاپ ده
  پرمختګ د انکشاف ده
  ستا هر قدم شفاف ده
  دا ځکه په شعرونو کى راوړم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره!
  په ورو ورو ثابتيږې
  خدمت دى معلوميږې
  ولس دى راويښيږې
  دفاع به دى کوو دفاع کوم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره!
  په خپله رايه وياړم
  نور نه ورپسې ژاړم
  برياوى درته غواړم
  همدرد په دواړو سترګو ښکلوم دى #ولسمشره،
  منم دى #ولسمشره! Copy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸