Categories

اعلان

Loading…

دوکتور اشرف غني احمدزی برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

منبع: روزنامه تلگراف

نوشته راب سریلی Rob Crilly خبرنگار، افغانستان

تاریخ 11 جون 2014

ترجمه: فواد احمد

بعد از اینکه اقتصاد دان افغان ائتلافی را در مقابل جنگسالاران تشکیل داد زعامت افغانستان را به دست خواهد گرفت.

در یک نظرسنجی ایکه جدیداً براه انداخته شده اشرف غنی اقتصاد دان اسبق بانک جهانی بطور تعجب آور از رقیب خود آقای عبدالله عبدالله پیشی گرفته است.

بر اساس این نظر سنجی اشرف غنی، اقتصاد دان اسبق بانک جهانی بعد از یکجا شدن با یکی از جنگسالاران مشهور این کشور میتواند بطور تعجب آور برنده انتخابات افغانستان که در هفته اینده برگذار می گردد، باشد.

اگر اقای اشرف غنی برنده انتخابات پیشرو گردد و جانشین رئیس جمهور کرزی شود او را در تصمیم فوق العاده اش در رابطه با ساختن تیم کاری با جنرال عبدالرشید دوستم، درست ثابت خواهد کرد.

در دور اول انتخابات که در ماه اپریل برگذار گردید، اشرف غنی 31.5 در صد و عبدالله عبدالله 44.5 در صد ارا را بدست آورده بودند.

به هر حال بر اساس نظرسنجی ایکه دیروز منتشر گردید فیصدی محبوبیت آقای غنی 49 در صد در مقایسه به 42 فیصد از داکتر عبدالله می باشد شخصیتی که در مبارزه علیه اشغال قشون سرخ شوروی نقش مهمی داشته است.

اشرف غنی 65 ساله که منحیث وزیر مالیه رئیس جمهور کرزی ایفای وظیفه نموده است کاندید پشتون به نظر میرسد ، قبیله ایکه معمولاً در انتخابات نقش برجسته ای دارند، – جنرال دوستم که نیرو هایش به جنگ و جنایت به در جریان دهه جنگ متهم می باشد اکنون رهبر با نفوذ جمیعت ازبک به شمار میرود. این نظر سنجی باور دارد که جنرال دوستم میتواند حمایت ازبک ها را بخاطر پشتیبانی از اشرف غنی قسمیکه در انتخاب مجدد رئیس جمهور کرزی در سال 2009 انجام داد، بدست آورد.

نتیجه این نظر سنجی توسط تیم انتخابات اقای عبدالله رد گردیده و اظهار نموده اند که یک نظر سنجی مشابعی در دور نخست انتخابات نیز پیش گویی نموده بود که اقای غنی میتواند یکی از کاندیدا های پیشتاز دور نخست انتخابات ماه اپریل باشد.

” بر اساس گفته های محمود صیقل مشاور تیم انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله این نظر سنجی برایشان هیچ معنی ندارد”.

در افغانستان هنوز هم نظر سنجی ها قابل قبول نمی باشد و بسیاری از کارشناسان بدین باورند که آقای غنی باید به تلاش هایش با وصف کمپاین شدید انتخاباتی ایکه انجام داد، ادامه دهد.

دور دوم انتخابات که روز شنبه برگذار خواهد گردید یک آزمون مهم در دیموکراسی نو پای افغانستان می باشد.

برنده انتخابات قدرت را در یک زمان بحرانی به عهده خواهد گرفت که از یک جانب نیرو های ناتو برای خروج از افغانستان اماده گی میگیرند و از جانب دیگر شورشیان هنوز هم کنترول برخی از قلمرو این کشور را بدست دارند.

400 total views, no views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸