Categories

اعلان

Loading…

نکات ایمنی انفرادی در شهر کابل | عبدالواحد ورسی

در ولایت کابل، که مرکز آن شهرکابل است و پایتخت کشور جمهوری اسلامی افغانستان میباشد، به اساس برآورد اداره ملی و احصاییه کشور در سال ۱۳۹۸ بیش از 5 میلیون نفر زنده گی میکنند.

با گذشت چند دهه جنگ در کشور عزیز ما افغانستان، جنایات کاران  جنایات های نابخشودنی را در شهر کابل، مرتکب گردیده است و شهر کابل زیبا را ویران  کرده و ملت ما را در اثر جنایت جنگ و خشونت به عقب برده است که امروز اثار و میراث آن،  قابل لمس همه شهروندان عزیز است. 

پس امنیت انفرادی برای هر شهروند در شهر کابل مهم و حیاتی بوده، همه ما شاهد هر نوع  ارتکاب جرایم در شهر کابل بوده و هستیم، پس همه ما باید بیشتر از پیش در تلاش تامین امنیت خود بوده و با نیروهای امنیتی خود همگام  و همکار باشیم، همچنان متوجه اطرافیان خود بوده تا با هم بتوانیم سطح جرایم را در شهر کابل تقلیل دهیم.

هر شهروند ما حق مصوونیت دارد، و در هرجایی از شهر زنده گی میکند از هر نوع تجاوز و مداخلات بیرونی مطابق به قانون اساسی مصون است، هرکدام ما در شهر ها متوجه افرادی که دست به ارتکاب جرایم میزنند باشیم،  بناءً بخاطر مصئونیت فردی به نکات مهم ذیل در شهر متوجه باشید 

  • اگر در نزدیکی شما انفجار ناشی از انتحاری صورت میگیرد از محل رویداد خود را دور ساخته، نباید تماشا کنید، چون نیروهای امنیتی بخاطر رسیدگی به  رویداد درساحه موجود می باشند، با ازدحام محل، وظیفه نیروهای امنیتی نیز سنگین تر میشود و اگر کمک به آسیب دیده گان مینمایید، باید هماهنگ با نیروهای امنیتی به آسیب دیده ها کمک نمایید و در غیر آن محل را به زود ترین فرصت ترک نمایید، چون ازدحام زیاد باعث احتمال وقوع انفجار دومی میگردد که باعث از بین رفتن خود و هموطن تان نشوید.
  • زمانیکه میخواهید از یک محل به محل دیگر توسط  موتر های لینی سفر نمایید، در قدم اول باید دریور و راکبین را جهت شناخت بیشتر تحلیل وارزیابی نموده ، تابرای تان مشخص گردد که با شما کی همسفر است ؟ و درجریان سفر متوجه حرکات آنها باشید ، بخصوص فرد که در پهلوی تان است بیشتر تمرکز کنید، فردی که در پهلوی تان نشسته حرکات آنان که گویا جای تنگ است ” پس بیشین و پیش بیشین”، در حین حال متوجه جیب و بیک های تان باشید.
  • در شب هنگام و تاریکی به تنهایی از کوچه های فرعی  زیاد استفاده نکنید، کوشش کنید از کوچه های که رفت و آمد بیشتر میباشد استفاده کنید، حین رفت و آمد از کوچه های فرعی متوجه افراد آن ساحه باشید، تا با افراد رهزن و چپاولگر روبرو نشوید، چون افراد رهزن و چپاولگر، همان محلات کم ازدحام  را انتخاب میکنند و اگر با چنین افراد رهزن و چپاولگر روبرو میشوید، به نزدیک ترین پولیس محل تان اطلاع دهید.
  • وقتی میخواهید که برای خرید به بازار بروید و یا پول از بانک و صرافی ها اخذ مینماید، بیشتر تمرکز داشته باشید که مورد هدف سارقین، رهزن و چپاولگر مواجه نشوید، در عین حال که در جیب تان پول زیاد میباشد ، کوشش کنید که در داخل وسایط ، بازار و فروشگاه ها، فکرتان را جمع نمایید .
  • درصورت داشتن واسطه نقلیه  از پارک نمودن آن در جاهای نامناسب” کنار سرک عمومی و فرعی، محل ازدحام” خود داری نمایید، که سارقین وسایط در تعقیب تان است،  کوشش کنید در نزدیکی محل که کار دارید در یک پارکنیک وسایط، وسایط خود را پارک نمایید و بلیت پارکینک وسایط خود را اخذ نموده، تا وسایط شما را، سارقین سرقت ننمایند.
  • آنانیکه وسایط تیز رفتار لینی دارند به منظور حمل ونقل همشهریان از آن استفاده مینمایند، متوجه افراد ناشناس که وسایط شان را طور دربستی از یک منطقه به منطقه دیگر کرایه میکنند باشند و شخصیت و کرکتر آنان را بدانند، هرگاه از طرف راکبین به دریور نوشیدنی و خوردنی تعارف گردد، استفاده نکنند، تا سارقین از تکنیک های مختلف غرض سرقت وسایط شما استفاده نکنند .
  • وقتیکه موبایل های هوشمند در اختیار دارید، متوجه استفاده کردن آن در داخل شهر باشید، که چپاولگران و رهزنان در موقع صحبت های تیلفونی شما، از موقع استفاده نموده و موبایل تان را غصب ننمایند و دراکثر اوقات شما را تعقیب نموده و در کوچه و پس کوچه ها  به واسط موترسایکل دست به چپاول نزنند.
  • خانم هایکه از زیورات استفاده مینمایند.مخصوصا در محفل های عروسی ، متوجه باشند تا مورد هدف غاصبین زیورات نگردند، چون بعضی از خانم های غاصب در تعقیب خانم های هستند که از زیورات قیمتی استفاده مینمایند، خانم های که وسایط شخصی ندارند، و از وسایط لینی استفاده مینمایند و متوجه باشند که غاصبین با استفاده از فرصت در موقع تبدیل نمودن زیورات در داخل صالون های عروسی ، در داخل وسایط با استفاده از مهارت های که دارند، پول و زیورات را  که در بیک خانم ها میباشد غصب و کیسه بری نمایند. 
  • زمانیکه شما در سرک عمومی کشت وگذار دارید، باید اشاره های ترافیکی ، علامات و قوانین ترافیکی را بدانید و مراعات نمایید، وقتی میخواهید که از جاده عمومی عبور کنید، متوجه دو طرفه سرک باشید که همزمان یگان راننده که قوانین ترافیکی را مراعات نمیکنند، خلاف مسیر در حرکت است متوجه آن باشید که امکان حادثه ترافیکی بیشتر متصور میباشند و کوشش کنید که ازپیاده روها بیشتر استفاده کنید و از مسیر سرک عمومی رفت و آمد نکنید تا باعث به خطر انداختن خود و دیگران نشوید.
  • وقتی از منزل تان بیرون میروید، از قفل بودن دروازه های حویلی خود اطمینان حاصل نمایید و کوشش کنید در کلکین های  منزل تان دزدگیر نصب کنید و همیشه مصونیت را احساس کنید.

وقتی با پدیده های جرمی و نکات متذکره مواجه میشوید، نیروهای امنیتی تان را در جریان بگذارید. تا با پدیده های جرم  با همکاری نیروهای امنیتی، مبارزه و جلوگیری گردد. و در آینده همه ما شاهد یک روز امنیت کلی و سراسری در کشور باشیم و در یک فضای آرام و صلح زنده گی نمایم و خوشبختی را در همه بیبینم و احساس کنیم ، هرکدام ما امروز از خود شروع کنیم.

587 total views, no views today

onesignal_meta_box_present:
1
onesignal_send_notification:
status:
200
recipients:
670

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸