Categories

اعلان

Loading…

نشست شانگهای و تلاش های دولتمردان برای رسیدن به صلح

 شمس حقجو

رئیس جمهور غنی که در رأس یک هیئت عالی رتبۀ دولتی غرض شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای، به  بیشکیک پایتخت قرغیزستان سفر کرده بود، ضمن در اشتراک در این نشست و سخنرانی در مجمع عمومی آن ، در این سفر ملاقات هایی را با روئسای جمهور برخی از کشورهای عضو سازمان شانگهای انجام دادند.

در این نوشتار روی اینکه چه دستآوردهایی را نشست شانگهای در راستای صلح و سایر بخش ها برای افغانستان به ارمغان می آورد خواهم پرداخت.

آقای غنی در این سفر ضمن این که در نشست عمومی سخنرانی نموده و بصورت عموم از کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای تقاضا کرد تا حکومت افغانستان را در راستای دست یافتن به یک صلح پایدار کمک کنند، در کنار آن مزایای صلح در افغانستان را بطور فشرده بر شمرد.

اما در حاشیه نشست بصورت جداگانه با حسن روحانی، رئیس جمهور کشور ایران، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان، سورونبای جیین بیکوف رئیس‌جمهور قرغزستان، نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان، شوکت میرضیایف رئیس ‌جمهور اوزبیکستان، قاسم جومرت توکایف رئیس جمهور قزاقستان، شی جینگ پینگ رئیس جمهور خلق چین، دیدار و گفتگو نمودند.

در این دیدارهای جداگانه هیئت عالی رتبه کشور در خصوص گسترش همکاری ها، اجماع منطقوی در زمینه صلح افغانستان، پروسه صلح به محوریت دولت افغانستان و تفاهم منطقوی ،همکاری های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان افغانستان و کشورهای مذکور، پروژه کاسا یک هزار، انتقال انرژی برق از طریق افغانستان، خط آهن ،گسترش همکاری ها در زمینۀ های زراعت، تجارت، سرمایه گذاری ، مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر تروریزم (قرار داشتن نیروهای امنیتی افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم)،افزایش سطح صادرات زعفران، جلغوزه و سایر محصولات به چین بحث های مفصل صورت گرفت.

در این ملاقات ها طرف های ملاقات کننده ضمن قدردانی از قربانی ها و مبارزات نیروهای امنیتی و مردم افغانستان در برابر تروریزم، کشورهای مذکور از پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت افغان ها اعلام حمایت کردند و تعهد نمودند تا از هر طریقه ممکن پاکستان را متقاعد به همکاری های صادقانه در راستای گفتگوهای صلح نمایند.

با توجه به نقش سازمان همکاری های شانگهای و کشورهای اشتراک کننده در آن میتوان گفت که حضور و سخنرانی رئیس جمهور در نشست عمومی و دیدار های جداگانه رهبری حکومت افغانستان با بیشتر اعضای تاثیرگذار این سازمان می تواند علاوه بر بخش هایی که در بالا تذکر رفت بر روند گفتگوهای صلح با گروه طالبان نیز موثر واقع گردد زیرا کشورهایی مانند روسیه، ایران و چین به نحوی در قضایای مربوط به طالبان دخیل اند و نقش آفرینی صادقانه این ممالک میتواند کمک شایانی برای رسیدن به صلح نماید در عین حال سخنان رئیس جمهور پوتین در مورد همکاری به روند گفتگوهای صلح افغانستان نیز نیز نوید خوشی است که میتوان امیدوار بود. البته در صورتی که این همکاری شان غرض آلود و تحریک کننده مخالفان نباشد.

همچنین همکاری های همه جانبه در بخشهای اقتصادی میتواند باشنده گان کشور را به رفاه عامه سوق بدهد زیرا در حال حاضر یکی از عوامل بزرگ افزایش جرمهای جنایی در پایتخت و سایر شهرهای افغانستان عدم اشتغال کافی و فقر قلمداد میگردد که در صورت ایجاد اشتغال کافی میتوان آن را به حد اقل رسانید.

564 total views, no views today

onesignal_meta_box_present:
1
onesignal_send_notification:
status:
200
recipients:
634

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸