Categories

اعلان

Loading…

حضور گستردۀ شهروندان افغان در انتخابات // شمس حقجو

اتباع افغانستان دیروز 28 میزان با حضور گستردۀ شان به پای صندوق های رای دهی رفته و مسئولیت ملی ، میهنی و شهروندی خویش را در قبال مردم و کشور خویش ادأ نمودند.

پیش از این به دلیل مشکلاتی که در انتخابات گذشتۀ ریاست جمهوری به وجود آمده بود حدس و گمان های زیادی وجود داشت که شهروندان کشور در این پروسه حضور چندانی نخواهند داشت و گفته میشد که از رفتن به پای صندوق های رای دهی دلسرد شده اند.

بر عکس آنچه اکثر تحلیلگران به آن پرداخته بودند حضور پر شور مردم افغانستان و رفتن شان به پای صندوق های رای دهی و ساعت ها انتظار غرض استفاده از حق رای تمام فرضیه های  منفی را نادرست به اثبات رسانید.

هرچند چالش های زیادی به دلیل کم تجربه گی کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات از تکنالوژی بایومتریک رای دهنده گان به وجود آمد ، اما رای دهنده گان با صبوری تمام ساعت ها منتظر دادن رای به کاندید مورد نظر خویش بودند و این امر نشان دهندۀ آن است که دیگر مردم افغانستان به آن شعور سیاسی رسیده اند و به خوبی می دانند که رای شان قدرتمند تر از مرمی عمل می کند و ریختن یک رای در صندوق انتخابات می تواند سرنوشت آنها را رقم بزند.

با وجود تمام تهدیداتی که از سوی گروه های هراس افگن برای رای دهنده گان داده شده بود مردم افغانستان با شهامت تمام از صبح زود به پای صندوق های رای رفته و ساعت ها منتظر ریختن رای به نفع کاندید مورد نظر خویش ماندند.

در همین حال کمیسیون انتخابات به دلیل آنچه که مشکلات در پروسه بایومتریک رخ داد و رای دهنده گان نتوانستند از حق رای خویش استفاده نمایند ، امروز 29 میزان نیز برای رای دادن در کشور باز خواهد بود تا تمام واجدین شریاط بتوانند از حق رای خویش استفاده نمایند که این یک نوید خوش برای آن عده از کسانی می باشد که تا هنوز نتوانسته  اند رای بدهند.

هرچند انتخابات روز گذشته با چالش هایی همراه بود اما در کل می توان گفت که این یک پیروزی بزرگ برای تمام مردم افغانستان بود و مردم کشور با حضور پر رنگ خویش در این پروسۀ مهم ملی موفق برون شده و تمام نقشه های شوم دشمنان آزادی و مردم سالاری را نقش بر آب کردند.

419 total views, 1 views today

onesignal_meta_box_present:
1
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸