Categories

اعلان

Loading…

سهم فعال در انتخابات؛ نه گفتن به تقلب // سید جمال اخگر

در شرایطی که شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات پارلمانی کشور آغاز و کمتر از 5 روز به برگزاری این پروسۀ سرنوشت ساز باقی مانده است کارزارهای نامزدان با شدت تمام همچنان ادامه دارد و شمار زیادی از شهروندان کشور مصروف کمپاین ها و تبلیغات انتخاباتی برای نامزدان مورد نظر خویش می باشند.

با آن که نصب تصاویر کاندیدان در پایه های برق ، عقب موتر ها ، دیوار ها ، بلند منزل ها و بلبورد ها سیمای شهر را عوض کرده است اما می توان گفت که اکثریت شهروندان کشور این بار به شیوۀ تبلیغات و شعارهای نامزدان نه، بلکه به برنامه های کاری و عملکرد گذشتۀ آنان رای می دهند و برخی ها تا اکنون نیز قومی ، ملیتی و سمتی می اندیشند که این عمل آنها جفا در حق خود و آینده شان می باشد.

آنچه بیشتر از هر چیز دیگر مردم را در گذشته نسبت به موضوع انتخابات و رفتن به پای صندوق های رای دهی نا امید ساخته بود تقلبات گسترده و بازی با رای آنها می باشد زیرا همواره انتخابات در افغانستان با چالش هایی همراه بوده است و شماری از شهروندان نیز کشور دلیل عدم حضور شان را در انتخابات موجودیت تقلب در این پروسه عنوان می کنند.

مگر آنچه انتخابات پیشرو را از انتخابات های گذشته متمایز می سازد بکار گیری از سیستم بایو متریک رای دهندگان می باشد که این کار می تواند به صورت چشمگیر جلو تقلب در انتخابات را گرفته و شفافیت را تضمین نماید.

اما مهمترین موضوعی را که شهروندان کشور باید مد نظر داشته باشند همانا اشتراک فعال در روند رای دهی انتخابات پارلمانی که قرار است به تاریخ 28 میزان سال روان برگزار گردد، می باشد. یعنی به هر اندازه که میزان رای دهندگان افزایش یابد به همان اندازه از میزان تقلبات کاسته می شود.

ایجاب می کند که در این روز سرنوشت ساز رای دهندگان در کنار این که سهم فعال در دادن رای و تشویق سایرین می گیرند، غرض جلوگیری از تقلب و در صورت مشاهدۀ چنین وضعیتی مسئولان کمیسیونهای انتخاباتی را در جریان قرار دهند.

احتمال می رود تا شماری از نامزدان ، هواداران شان و یابرخی از کارمندان کمیسیون ها دست به تقلب به نفع نامزدان خاصی بزنند اما سهم فعال شهروندان در این پروسه می تواند نقش آنان را کمرنگ نموده و از راهیابی شان در پارلمان جلوگیری نماید.

 همچنین مهترین مسئله این است که رای دهنده گان بدون در نظر داشت ملیت ، سمت ، زبان و غیره بدون تعصب به کاندیدای با برنامه و صادق رای بدهند تا باشد این بار شاهد یک پارلمان قانونمند و با ثبات باشیم.

382 total views, no views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸