Categories

اعلان

Loading…

قصه های جنګ من | دګروال فیض محمد فیضان

وقتیکه از جنګ، تلفات و ویرانی در غزنی خبر شدم، مجبور شدم که قلم را بدست ګیرم و نکات چند را در باره ی خاطرات و تجارب تلخ جنګ های خود نوشته کنم تا که پند باشد برای هم سنګران و هم مسلکان امروزی ام و مقایسه ی باشد در بین دشواری های دوران سابقه و کنونی میدان نبردها.

شاید اشخاص مرا بباد انتقاد ګیرد که چرا یک افسر متقاعد روزګاران تلخ ماضی را به رخ جنګجویان زمان کنونی میکشد. اما احساس هم مسلکی بودن مرا مجبور میسازد تا آندوخته های خودرا با نسل جدید شریک سازم.

نظر به شوق و علاقه ایکه با مسلک نظامی داشتم در سال ۱۳۵۲ به حربی پوهنتون رفتم. پوهنځی پیاده را در سه سال به اتمام رسانیدم. آن وقت تحصیلات در حربی پوهنتون برای هرکس احساس عجیب داشت. درس های آن پوهنتون و به ویژه درس های مسلکی مرا آنقدر به شور و هیجان درمیاورد، که فکر میکردم هر لحظه بادشمنان این میهن در جنګ استم. بی هراسی و بی تفاوتی در مقابل جنګ در من آنقدر تکوین یافته بود، که فکر میکردم شاید میدان نبرد برای من یک ساتیری بوده باشد.

سال ۱۳۵۷ کودتا ثور بمیان آمد و در کشور شعله ی یک جنګ خانمان سوز برآفروخته شد. از لحاظ ذهنی و عقیدتی آماده جنګ با هم وطنانم نبودم، اما وقتیکه اعمال تخریبی و ضدانسانی آنها را میدیدم، وجدانم تحریک میشد تا با آنها باید برزمم. در روزهای اول فکر میکردم که با یک جنګ ایدیالوژیک روبرو شده ام، اما رفته رفته جنګ ماهیت خودرا برایم میباخت و باور داشتم که با یک جنګ انتقامی روبرو هستم.

این نظریه بعد ازین در وجودم فوق العاده تکوین یافت که در راس امور قرار ګرفتم و بصفت قوماندان غند و فرقه ایفای وظیفه مینمودم.

با کشته شدن هم قطاران و هم سنګرانم زیاد خفه میشدم و با باختن اراضی ابراز خجالت شدید میکردم.

اما وقتیکه امروز میبینم این احساس در اکثریت قوماندانان وجود ندارد.

در آن لحظات زیاد متهیج و مضطرب میشدم که پرسونل من در محاصره دشمن قرار میګرفت و مرا راپور میداد که مهمات و اعاشه رو به اتمام است و تا وقت من احساس راحت نمیکردم تا آنها از این مشکلات نجات نمیدادم.

من از تاریخ احمدشاه بابا یک درس را آموخته بودم. در حمله احمدشاه بابا بر شهر لاهور بنام مانو یکی ازدربار نشینان مغل تا شش ماه از شهر لاهور به تمام دلاوری اش دفاع نمود. به سبب تضادهای میانی درباریان، تا شش ماه به شخص متذکره از عقب کمک نرسید و سرآنجام مانو تن به تسلیم داد.

احمدشاه بابا در وقت تسلیمی اش ګفت اګر من امپراطور تو میبودم در شش ماه شش بار به کمکت میرسیدم. مانو در جوابش ګفت، که شاید وجه تسلیمی من هم همین دلیل باشد.

من همیشه در وقت تصدی وظایفم با همسنګرانم میګفتم، که مرد همیشه مرمی دشمن را به سینه اش میخورد اما از آن مجروحیت درد نمی کشد، زجه بر نمیاورد و نمی میرد، اما درد شدید آن وقت میکشد، ناله و فغان را آن وقت از ګلو بر میآورد که مرمی نامردی نامردان را از عقب بخورد. یعنی در وقت نیاز قوماندانش به کمکش نرسد و آنرا رایګان در دسترس دشمن قرار دهد.

آن زمان یک پوسته هم برای ما اهمیت زیاد داشت و نمیخواستیم که آنرا از دست دهیم. زیرا که یک پوسته چندین نوع وظایف را اجرا میکند و از چندین نوع اهمیت برخوردار است. یک پوسته در عین وقت اهمیت دفاعی، اهمیت کشفی و استخباراتي، اهمیت تملک اراضی، سیاسی و غیره را دارد. اما من در جریان جنګ ها دریافته بودم، که یک پوسته توان کم رزمی دارد، در مقابل هجوم سریع و شدید،شدیداً اسیب پذیر است، نمیتوان بدون حمایت عقبی ثبات و امنیت آنرا تضمین کرد.

به همین هدف هیچ پوسته یی را بدون حمایت عقبی، توپچي و مساعی مشترکه در جای نصب نمیکردیم. ما امکانات تعرضی دشمن راسنجیده و پوسته های خودرا در اراضی مناسب جابجا و از عقب توسط قوه ی توپچی و ریاکتیف حمایت میکردیم.

یکی از خاطره های جنګ خودرا شریک میسازم. در یکی از ولایات همزمان ده پوسته ما مورد هجوم سریع دشمن قرار ګرفتند. ما برای حمایه آن ده عراده توپ ډی سی و یک پایه دستګاه بی ام ۲۱ ریاکتیف داشتیم. این دستګاه آنروز از کار بازمانده بود. در اثنای هجوم دشمن پوسته های ما متواتر از ما درخواست کمک مینمود. یک پایه توپ را وظیفه دادم که به نوبت بالای پوسته ها انداخت را اجرا کند، اما نه عراده توپ دیګر را دستور اجرای آنداخت یکجایی دادم. هدف من ازین کار طور بود تا از یکطرف دشمن تحت ضربه کوبنده قرار ګیرد و از جانب دیګر تا آنها نداند که قوت توپچی ما ضعیف است و یا دستګاه ریاکتیف ما از فعالیت باز مانده است. به همین منوال پوسته های ما هم از قوت توپچی ما انتباه شمارش مستقیم را ګرفت. این نوع آتش زیاد موثر تمام شد، از یکطرف روحیه و مورال مقاومت و متانت را در پرسونل ما افزایش داد و از جانب دیګر دشمن برعکس مورال خودرا از دست داد و فکر کرد که در مقابل ضربات کوبنده از قوه انبوه توپچی قرار ګرفته است و بعد از چند دقیقه پا بر فرار نهاد.

وقتیکه افسر جوان بودم، در یک پوسته نزدیک به سرحد پاکستان در یک قله کوه توظیف بودم، موسم بهار بود و برای یک هفته ی متواتر، دشمن بالای پوسته ی ما حملات خودرا ادامه داد،دیګر از بیخوابی به ستوه آمدیم و در حین اثنا با تکتیک دشمن نیز آګاه و آشنا شدیم. در بین خود تصمیم ګرفتیم تا برای مقابله با دشمن از پوسته برون شده و در راه آنها به کمین نشینیم.

صرف دو نفر خودرا در پوسته ماندیم و باقی ۱۵ نفر به کمین پایین آمدیم. دشمن را اجازه دادیم تا از میان ما ګذشته و بطرف پوسته برود، توپچي را کوردینات دادیم تا ګرداګرد پوسته را برای ده دقیقه زیر آتش ګیرد، بعداً آتش توپچی را قطع کردیم و خودرا از عقب به دشمن نزدیک ساختیم و وقتیکه آنها را زیر آتش ګرفتیم، حتی آنها نفهمیدند که از طرف که ها تحت حمله قرار ګرفته اند. سرآنجام کارزار تا چهل مرده دشمن در میدان نبرد باقی مانده بودند و ده نفر شان در حالت زخمی به اسارت ګرفتیم و عده کم آنها موفق به فرار شده بودند.

بصفت یک افسر جنګ دیده باید اعتراف کنم که در جنګهای فعلی حمایت عقبی موثر و کافی توپچی وجود ندارد، مساعی مشترکه بین پوسته ها نیست، مسله تکتیک موثر و تحرکات موثر و فریبنده اصلاً در تخطر کس وجود ندارد، حمایت هوايي و ضربه زدن دشمن در وقت تجمع و آمادګی ګرفتن به جنګ و تعرض، توسط بمباردمان هوایی اصلاً اجرا نمیشود واز همین سبب است که هم مسلکان امروز من در میدان جنګ تنها میمانند و بدست دشمنانش شهید و یا اسیر میشوند.

1,862 total views, 2 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

1 comment

  1. daood Reply

    -هغه وخت کې چې پوستې دشمن نه شوای نیولې داسې باتور افسران مو درلودل – راشه اوس یې وګوره

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸

د خپلواکۍ 100 کالیزه Independence

د ژبې، رسنیو او سیاست خپلواکي | عمر بورا زماني

خپلواکي یو لوی نعمت دی چې انسان د خپلی خوښی او فیصلو اختیار په خپله ولري. د خپلواکۍ برعکس غلامي…

د ژبې، رسنیو او سیاست خپلواکي | عمر بورا زماني

02 Sep 2019 خپلواکي مقالې تاند No comments

نور

پر (اماني فکر) څو کرښې| خالد افغان

(اماني فکر) د ښاغلي بخت مرجان بختيار صيب کتاب دی چې په لنډو ورځو کې خپور شوی دی. کتاب د…

پر (اماني فکر) څو کرښې| خالد افغان

24 Aug 2019 uncategorized خپلواکي تاند No comments

نور

د خپلواکۍ سليزه؛ لنډه کتنه

د سیمه ییزو او ستراتیژیکو مطالعاتو مرکز هغه جګړه چې امير حبيب الله خان ونه کړه، محافظه کاري يې وکړه…

د خپلواکۍ سليزه؛ لنډه کتنه

29 Aug 2019 خپلواکي مقالې تاند No comments

نور

 دارالامان ماڼۍ د ولسمشر په لاس او د شهزادګۍ هندیه…

تاند، چهارشنبه، د اسد ۳۰مه: ولسمشر د خپلواکۍ د سلمې کلیزې په ویاړ رغول شوې د دارالامان ماڼۍ په شاندارو…

 دارالامان ماڼۍ د ولسمشر په لاس او د شهزادګۍ هندیه په وینا پرانیستل شوه

21 Aug 2019 خبرونه خپلواکي م. عاصم خوږیاڼی No comments

نور

د خپلواکۍ سلمه کلیزه دې بختوره وي| احسان ارینزی

د نړۍ په ټولو هېوادونو کې داسې عنعنوي، فرهنګي، دیني او ملي ورځې شته چې خلک او حکومتونه یې په…

د خپلواکۍ سلمه کلیزه دې بختوره وي| احسان ارینزی

21 Aug 2019 خپلواکي مقالې تاند No comments

نور

د خپلواکۍ د سلمې کلیزې په ویاړ نن شپه د…

تاند، چهار شنبه، د اسد ۳۰ مه: د کورنیو چارو وزارت اعلان کړه چې نن د اسد په ۳۰مه به…

د خپلواکۍ د سلمې کلیزې په ویاړ نن شپه د کابل پر ۳ غونډیو اورلوبه کېږي

21 Aug 2019 خبرونه خپلواکي م. عاصم خوږیاڼی No comments

نور
  • 1
  • 2