Categories

اعلان

Loading…

چیستی شخصیت اتمر در حکومت اشرف غنی| سبحان امیری

پس از ایجاد حکومت وحدت ملی و فروکش کردن تنش های سیاسی در کشور چهره های سهیم در روند حکومت داری برای بهبود وضعیت به گونه جدی واردعمل شدند تا از احتمال فروپاشی نظام و اتحاد مردم جلوگیری کنند . در میان این همه سیاسیون و مقام های که نقش برجسته در روند حکومتداری در افغانستان داشتند یکی آنان حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان بود که توانست در مدت زمان ماموریت خود به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به نحوه احسن ماموریت خود را انجام بدهد .

کشمکش های سیاسی  در داخل نظام و وارد کردن اتهام بر مسوولان حکومتی از سوی افراد در خارج از نظام توسط اپوزسیون های خفته با گذشت هر روز اوج می گرفت و هر جناحی یکی از مقام های حکومتی را هدف قرار میدادند تا باشد مشروعیت نظام را وابسته به افراد جلوه دهند تا به مردم افغانستان .

یکی از چهره های که بیشتر مورد توجه قرار داشت  و بیشتر از همه زیر زره بین سیاسیون و منتقدین قرار داشت حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی بود . هر چند منتقدین حکومت بار ها بر حکومت افغانستان انتقاد کردند که حنیف اتمر فرد با صلاحیت نسبت به رییس جمهور است و در مقایسه به اشرف غنی در کار های حکومتی دست باز دارد اما با آن حنیف اتمر هیچگاهی خود را درگیر این مسایل نساخت بلکه بیشتر از هر وقت دیگر خاموشی اختیار کرد .

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی در زمانی به این پست آغاز به کار کرد که نیرو های امنیتی افغان در حال از دست دادن حمایت های جامعه جهانی بودند و همچنان بار مسوولیت تامین امنیت بر دوش آنان گذاشته می شد .  مدیریت این وضعیت کار دشواری بود که بیرون شدن از این مسوولیت ها کار بسا دشوار بود . حنیف اتمر در زمان ماموریت اش به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان توانست که توجه جامعه جهانی را به نیرو های امنیتی افغان جلب کند و از سوی دیگر به عنوان یک بازیگر سیاسی موفق در سفر های بیرونی خود نیز توانست که دشمن نیرو های  امنیتی و مردم افغانستان ( پاکستان ) را به جامعه جهانی بیشتر از پیش معرفی کند . حنیف اتمر در سفرش به امریکا در یک نشست که از سوی موسسه بروکینگز برگزار شده بود به گونه واضح از پاکستان نام برد که از گروه های تروریستی حمایت میکند و از ایالات متحده خواست که فشار ها بر این کشور را به هدف دست کشیدن از حمایت گروه های تروریستی افزایش بدهد .

حنیف اتمر  همچنان در حفظ توازن میان کشور های منطقه و ایالات متحده امریکا دست بلند داشت حنیف اتمر توانست در روز های نخست وظیفه اش روسیه را متقاعد بسازد که افغانستان میتواند با کمک کشور های همسایه خود جلو ورود احتمالی گروه های تروریستی به  آسیایی مرکزی را بگیرد و از روسیه ده هزار سلاح کلاشینکوف برای نیرو های افغان بدست آورد

در نهایت ماموریت حنیف اتمر پس از بیشتر از چهار سال در حکومت وحدت ملی به پایان رسید وی با ابراز امتنان از رییس جمهور بابت اعتماد بر وی استعفایش را پیشکش کرد هر چند وی دلیل استعفایش را اختلافات با سطح رهبری خوانده بود اما  رییس جمهور غنی پس از منظوی اسعتفای حنیف اتمر در مراسم معرفی حمد الله محب بجای وی ، از اتمر به عنوان یک فرد کلیدی حکومت یاد کرد و گفت که یکی از کار های دشوار ریاست جمهوری وی منظوری استعفای حنیف اتمر بوده است . استعفای حنیف اتمر واکنش های زیادی را نیر در داخل افغانستان به همراه داشت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان نیز در صفحه فیسبوک خود با اظهار قدر دانی از شخصت آقای اتمر گفته است استعفای اتمر یک ضایعه بزرگ بر بدنۀ حکومت است و  تاکید کرده که این اقدام اتمر روی احساسات نه بلکه برای منافع ملی کشور گرفته شده است . آقای اتمر در این مدت توانسته بود که به عنوان یک عنصر فعال حکومتی نقش بازی کند و دیده شود که در آینده روی چه پلانی کار خواهد کرد .

458 total views, 4 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

2 comments

 1. razmohammed mohmend Reply

  SALAM TO ALL AFGHANS.
  WE HAVE MANYAFGHAN LEADERS THAY ARE SUPPORT BY ONE COUNTRY.THEY LIVE IN AFGHANISTAN BUT HAVE CONNECTION WITH
  ONE COUNTRY.
  LIKE USTAD MOHAQIQ SUPPORT BY IRAN.
  HANIF ATMER ALSO HAVE FRIENDSHIP WITH BRITISH,
  PAKISTAN IS ONE AGENCY OF BRITISH,
  ONE NEGATIVE ACT OF ATMER IS THAT.HE SOLVE THE PROBLEM WITH PAKISTAN IN LONDAN TO BUILD WALL AND FENCE ON DIOREND LINE.
  THANK YOU

 2. A.Sharifzad\\\ Reply

  sallam,
  Practical implications
  – Managers, employers, and employees can use a broad base equal and a pragmatic leadership for training to create diversity awareness, provide diversity management skills, lead honest and realistic personality and to reduce unfair, wrongful termination ,discriminatory, and corrupt practices.
  The well dagger is in the well ! we are Afghans not i an ndividual like Atmar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸