Categories

اعلان

Loading…

رییس اجراییه: حاکمیت مردم افغانستان در پروسۀ صلح نباید زیرسوال قرار گیرد

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، امروز (دوشنبه، ۵ سنبله ۱۳۹۷) در جلسۀ شورای وزیران گفت که تعهد حکومت به گفت‌وگوهای صلح پابرجاست؛ اما حاکمیت و رهبری مردم افغانستان در پروسۀ صلح، نباید زیر پرسش قرار گیرد.

رییس اجراییه کشور در سخنان مقدماتی‌اش تأکید کرد که مردم افغانستان از تلاش کشورهایی‌که در راستای تأمین صلح زمینه‌سازی می‌کنند، سپاس‌گزار هستند، اما مالکیت پروسۀ صلح باید بر عهدۀ دولت و مردم افغانستان باشد. اقداماتی‌که مالکیت افغان‌ها را زیر سوال قرار دهد، به هدف تأمین صلح نخواهد بود.

دوکتور عبدالله عبدالله به حوادث تروریستی در غزنی، مرکز تعلیمی موعود، حملات راکتی در کابل، حملات انتحاری در ننگرهار و سایر ولایات اشاره کرد و از مسوولان امنیتی خواست که در زمینۀ تأمین امنیت و توجه به نیازمندی‌های نیروهای امنیتی، تلاش جدی به خرج دهند. وی همچنان خواستار تحقیقات همه‌جانبه دربارۀ چگونگی وقوع حوادث اخیر تروریستی شد.

رییس اجراییه کشور با اشاره به استعفای محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، گفت که خارج از ملاحظات سیاسی و تفاوت دیدگاه‌ها، آقای اتمر مدیر توانا بود و در اجرای وظایف‌اش با قابلیت و وقار عمل کرده است.

دوکتور عبدالله عبدالله، با ستایش از کارکردهای مشاور پیشین امنیت ملی گفت که محمد حنیف اتمر از امنیت ملی و منافع ملی افغانستان به‌خوبی نمایندگی کرده است. از استعفای او متأسف هستیم و برایش آرزوی خوبی و موفقیت داریم.

رییس اجراییه، اعتماد کامل رهبری حکومت وحدت ملی به مسوولان امنیتی را بسیار مهم خواند و گفت که نهادهای امنیتی هم باید مسوولیت‌پذیر باشند.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که به حیث یک مسوول حکومت، اطمینان می‌دهیم که کاملاً متعهد به سلامت نظام و رفتن به‌سوی انتخابات هستیم. هیچ ملاحظه‌یی سبب نخواهد شد که تصامیم ما کار حکومت وحدت ملی را خدشه‌دار سازد. تصامیم ما باید فراتر از اهداف انتخاباتی و مبتنی بر منافع ملی و امنیت ملی کشور باشد.

رییس اجراییه افغانستان، کشته‌شدن رهبر داعش در ولایت ننگرهار را موفقیت بزرگ خواند و گفت که تروریست کشته‌شده، مسوول اکثر جنایات در کابل و ولایات شرقی کشور بوده است.

دوکتور عبدالله عبدالله، باردیگر تعهد حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی را در مبارزه با داعش تکرار کرد و گفت که اظهاراتی مبنی بر تبانی مقامات افغانستان و همکاران بین‌المللی با داعش صورت می‌گیرد که هیچ اساس و مبنایی ندارد. رییس اجراییه کشور، اتهامات وارده مبنی بر انتقال تروریستان توسط هلیکوپترها را هم بی‌بنیاد خواند و گفت که مردم افغانستان در صف اول مبارزه با داعش قرار دارند و نیروهای ما هم یک لحظه از فعالیت گروه تروریستی داعش غافل نیستند.

در ادامه، مسوولان نهادهای امنیتی دربارۀ وضعیت امنیتی کشور گزارش دادند. وزیر داخله گفت که در پیوند به حوادث اخیر تروریستی، خلاهای امنیتی و استخباراتی بررسی می‌شود.

ویس احمد برمک از پلان وسیع امنیتی برای تصفیۀ کامل غزنی از وجود تروریستان خبر داد و گفت که طالبان در حملۀ اخیرشان به غزنی 1000 نفر کشته و زخمی داده‌اند. وزیر داخله با ابراز این‌که دست‌کم 500 جسد طالبان به آن سوی خط دیورند انتقال داده شده است، افزود که طالبان دیگر جرأت حمله به شهرها را نخواهند کرد.

سپس، معاون وزارت دفاع ملی، دربارۀ عملیات هوایی بر موضع رهبر و فرماندهان داعش در ننگرهار گزارش داد و گفت که در این حمله، به شمول رهبر داعش، 11 تن از فرماندهان این گروه تروریستی کشته شده‌اند.

دگر جنرال اقبال علی اضافه کرد که هفتۀ گذشته در عملیات نیروهای امنیتی در سراسر کشور 211 تن از دشمنان مردم افغانستان کشته و 88 تن دیگر زخمی شده‌اند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی پس از شنیدن گزارش مسوولان امنیتی، خواستار توجه ویژه به وضعیت ولایات غزنی، سرپل، بلخ و جوزجان شد و گفت که باید به نگرانی‌های مردم پاسخ داده شود.

استاد محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه نیز خواستار اعزام نیروهای بیشتر به ولسوالی‌های غزنی و راه‌اندازی عملیات تصفیه‌یی در آن ولایت گردید.

در ادامه، وزارت مالیه، گزارش مصرف بودجه ملی و عواید ملی از اول جدی الی 4 سنبله را به جلسه ارایه کرد.

وزارت مالیه به منظور مصرف موثر و به‌موقع بودجه، از رهبری نهادهای دولتی خواست که مصرف بودجه را جدی بگیرند؛ بخشی از صلاحیت‌های‌شان را به سطوح میانی اداره‌ها انتقال بدهند و روی غیرمتمرکزسازی صلاحیت‌ها و همچنان پلان‌گذاری کار نمایند.

رییس اجراییه پس از شنیدن پیشنهادهای وزارت مالیه تأکید کرد که انتقال صلاحیت‌ها در سرعت کار، هماهنگی و خدمات موثر است و نهادهای موظف طرح انتقال بخشی از صلاحیت‌ ادارات را‌ به ولایات به کابینه ارایه نمایند.

وزارت مالیه در بخش دیگر گزارش گفت که امسال 173.5 میلیارد افغانی عواید داشته‌ایم که از این میان تا کنون، 105.7 میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده است.

طبق آجندا، وزارت صحت عامه طرح ایجاد مرکز صحی 24 ساعته را برای مرکز اصلاح و تربیت اطفال در کابل به جلسه ارایه کرد.

همچنان، وزیر امور مهاجرین و عودت کننده‌گان گزارش مفصل از وضعیت مهاجرین در کشورهای میزبان به جلسه ارایه کرد.

سیدحسین عالمی بلخی گفت که در نتیجۀ امضای تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه با کشورهای اروپایی، وضعیت مهاجرین در شماری از کشورها بهتر شده است.

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان خواستار توجه به وضعیت مهاجرین در کشورهای یونان و ترکیه شد و گفت که طبق فیصله باید وزارت خارجه زمینۀ کار اتشۀ امور مهاجرین را در یونان فراهم سازد.

وزیر مهاجرین گفت که 400 صد هزار نفر در پاکستان در معرض اخراج قرار دارند. ما همواره از جانب پاکستان خواسته‌ایم که قضیۀ مهاجرین را جدا از مسایل سیاسی و امنیتی مورد توجه قرار دهند.

سیدحسین عالمی بلخی گفت که یک میلیون مهاجر در ایران فاقد مدرک هستند؛ اما جانب ایرانی 800 هزار نفر را ثبت نام کرده‌اند.

رییس اجراییه پس از شنیدن گزارش وزارت مهاجرین گفت که در نشستی با مسوولان وزارت‌های امور مهاجرین، امور خارجه، ادارۀ احصاییۀ مرکزی و شماری از نهادهای دیگر، مشکلات مهاجرین را در کشورهای میزبان بررسی خواهند کرد. در زمینۀ رسیده‌گی به مشکلات مهاجرین باید با مسوولیت‌پذیری برخورد صورت گیرد.

دوکتور عبدالله عبدالله به وزارت خارجه هدایت داد که بحث شروع کار اتشۀ مهاجرین در یونان را نهایی سازد.

سپس، ادارۀ ارگان‌های محلی، گزارش هیأت موظف در خصوص مشکل زمین دانشگاه بامیان را به جلسه ارایه کرد.

هیأت خواستار توزیع رسمی زمین به دانشگاه بامیان، از بین بردن خانه‌های خودسر، ایجاد فارم تحقیقاتی، کار روی پروژه آبرسانی و همچنان اعمار محوطۀ دانشگاه گردیده است.

رییس اجراییه گفت که وزارت تحصیلات عالی باید در بودجۀ سال آیندۀ خویش بحث دانشگاه بامیان را در نظر بگیرد.

سپس، سرپرست ادارۀ ملی استندرد، ضمن پیشنهادهایی در راستای بهبود کارشان، در مورد ستنددردسازی به جلسه گزارش ارایه کرد.

رییس اجراییه کشور، برای بررسی مشکلات و چالش‌های ادارۀ ملی ستندرد، گفت که جلسه‌یی را با اشتراک مسوولان وزارت‌های مالیه، تجارت و سایر نهادهای مرتبط برگزار می‌نمایند تا به پیشنهادهای آنان رسیده‌گی صورت گیرد.

231 total views, 2 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸