Categories

اعلان

Loading…

داعش در آستانۀ نابودی // سید جمال اخگر

پس از شکست های پیهم گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه و از بین رفتن پایگاه های مهم این گروه تکفیری و از کشته شدن هزاران تن از جنگجویان آن پیکر این گروه را در هم شکسته و با گذشت هر روز دامنۀ فعالیت های این گروه محدود و محدود تر می گردد.

گروه تروریستی داعش پس شکست های سنگین در عراق و سوریه غرض بقای خویش در جستجوی مکان امن و استراتیژیک دیگری برآمدند تا از این طریق بتوانند حضور خویش را به عنوان یک گروه تروریستی حفظ نمایند بناءً به دلیل موجودیت کوه های سربه فلک و مکان های صعب العبور افغانستان را بر گزیدند و می خواستند تا از این طریق به حملات وحشیانه خویش را ادامه دهند.

هر چند از همان آوان کارشناسان مسایل سیاسی حضور داعش و ریشه گرفتن آن را در افغانستان به دلیل تضاد اندیشه های این گروه با فرهنگ و عنعنات مردم افغانستان ناکام می خواندند اما این گروه تروریستی به کمک و همکاری استخبارات مغرض منطقه و نوکران داخلی خویش توانست در ساحاتی از ولایت های ننگرهار ، کنرها و جوزجان آغاز به فعالیت کنند و هر از گاهی با استفاده از فرصت دست به اعمال وحشیانۀ تروریستی و تخریبی می زنند که همواره قربانی اصلی این دهشت افگنی ها شهروندان بیگناه و ملکی افغانستان بوده اند.

یک از اهداف عمدۀ گروه تکفیری داعش در افغانستان دامن زدن مسایل دینی _ مذهبی و شعله ور ساختن آتش نفاق میان دو فرقۀ بزرگ و شریف (اهل تسنن و اهل تشیع) می باشد و به همین منظور گروه بی رحم داعش چندین حمله انتحاری خونبار را در مکان های مقدس ، مساجد و تکایا راه اندازی کردند اما خوشبختانه مردم کشور عزیز ما به همه این دسایس نه گفته و تمام نقشه های شوم آنها را نقش بر آب نام نمودند .

حالا با گذشت سه سال و اندی از عمر داعش در افغانستان ، دارد آهسته آهسته دامنۀ نفوذ این گروه در حال نابودی می باشد طوری که سال گذشته حکومت افغانستان با انجام حملات هدفمند پایگاه های مهم این گروه را در ولسوالی های ولایت ننگرهار تار و مار نمودند و از همان آوان تا کنون حکومت با به کار گیری کار شیوه های گوناگون این گروه را تحت فشارهای جدی قرار داد که در نتیجه چندین رهبر این گروه مانند حافظ سعید ، حسیب لوگری و… توسط عملیات های هدفمند نیروهای امنیتی افغان و بین المللی از بین برده شد.

به تازه گی در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان که یکی از پناهگاه های مهم داعش در شمال کشور بود ، در نتیجۀ تلاش های ادارات استخباراتی و شورای عالی صلح رهبر این گروه ، معاون نظامی و بیش از 250 تن از افراد زیر فرمان شان با سلاح و مهمات دست داشته شان تسلیم دولت شدند و گلیم این گروه از شمال کشور بر چیده شد.

از سوی دیگر پس از فشارهای پیهم نیروهای امنیتی و انجام حملات هوایی بالای پناهگاه های داعش در ولایت ننگرهار و همچنین بازداشت ده ها میل سلاح و مهمات مختلف النوع آنان ضبط گردیده است که این فشارها وضعیت داعش را به شکل بی پیشینه ای تضعیف نموده و در پرتگاه نابودی قرار داده است.

هرگاه حکومت افغانستان بخواهد گلیم داعش را از سراسر کشور جمع نماید ایجاب می کند تا با استفاده از منابع معتبر کشفی و استخبراتی به حملات هدفمندانه بر مواضع شان داعشیان ادامه داده و نیز جنگجویان این گروه را غرض پیوستن به پروسه صلح تشویق نمایند .

 در صورت بر آورده شدن این معمول حکومت افغانستان می تواند با گروه تروریستی طالبان که به زخم ناسور افغانستان مبدل گردیده و همه روزه باعث کشتار ده ها تن از شهروندان بی دفاع مان می گردند کنار آید و در کار نابودی طالبان تروریست که در تازه ترین مورد غزنه باستان (شهر سنایی و سلطان محمود) را به آتش کشیدند ، موثر باشند.

258 total views, 1 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸