Categories

اعلان

Loading…

نگرانی دولتمردان ایران از تحریم های وضع شده بر این کشور

 سید جمال اخگر |  

پس از خروج امریکا از موافقت نامۀ برجام و وضع تحریم های بیشتر، وضعیت در این کشور به شدت نگران کننده گردیده است.

پایین آمدن قیمت تومان در برابر ارزهای خارجی به ویژه دالر امریکایی ، کاهش صادرات نفت ، فشارهای جهانی و تهدیدهای لفظی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا بر این کشور باعث گردیده تا دولتمردان ایرانی به شدت تحت تاثیر وضع پیش آمده قرار گیرند.

به همین منظور دولتمردان ایران می کوشند تا از هر طریق ممکن از وضعیت پیش آمده برون آیند زیرا با گذشت هر روز میزان بیکاری در ایران رو به افزایش است و شمار زیادی از مردم ایران به دلایلی مانند بی آبی ، بیکاری، کاهش بی سابقۀ ارزش تومان و غیره همه روزه به جاده ها میریزند و اعتراضات را در واکنش به بی تفاوتی های حکومت این کشور راه اندازی می نمایند.

بناءً حکومت ایران غرض جلوگیری از کاهش ارزش بی سابقۀ تومان ، نرخ روز افزون بیکاری در بازارهای ایران و احیای صادرات نفت خویش با دست پاچگی تمام در مقابل گفته های جامعه جهانی و امریکا واکنش نشان می دهند طوری که در آخرین مورد حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران به امریکا را هشدار داده و گفته است که ترامپ نباید با دم شیر بازی کند زیرا جنگ با ایران نابودی و تباهی به همراه دارد و جنگ با ایران مادر جنگ ها خواهد بود.

اکنون که این کشور به شدت از سوی جامعه جهانی و در رأس امریکا زیر فشار قرار دارد شاید به خوبی درک کرده باشد که مداخله در امور کشورهای دیگر چقدر درد آور و خُرد کننده می باشد.

اما چرا و بر مبنای کدام دلایلی از سوی جامعۀ جهانی و کشورهای مقتدر دنیا تحریم ها وضع گردیده است ؟

هرچند ظاهراً عمده ترین عامل وضع تعزیرات بر ایران تلاش های این کشور در راستای دست یابی به سلاح اتمی می باشد اما عواملی مانند ذیل نیز سهم قابل ملاحظه در وضح پیش آمده بر این کشور دارد:

1_ دخالت در امور لبنان : ایران با استفاده از نفوذ استخباراتی خویش از سالهای دراز بدینسو یکی از عوامل عمده جنگ های داخلی در این کشور شمرده می شود که شواهد زیادی از کمک های تسلیحاتی ایران به لبنان افشاء گریده اما با آنهم تاکنون از این مداخلات دست نکشیده و به آن ادامه میدهد.

2_ دخالت در امور سوریه : ایران در جنگ سوریه به عنوان یکی از عمده ترین تسریع کنندۀ جنگ ، کشتار و ویرانی ها می باشد زیرا حکومت ایران در طول جنگ های داخلی سوریه با فرستادن نیروهای تا دندان مسلح این کشور را در همسویی با روسیه ، امریکا و برخی از دیگر کشورها به ویرانه ای مبدل ساخت.

سپاه پاسداران ایران با استخدام عساکر ایرانی و افغانستانی یک گروه را زیر نام (لشکر فاطمیون) ایجاد و از آنها در جنگ های سوریه و عراق به عنوان خادمین حرم استفاده نموده است که از این رهگذر هزاران تن از هموطنان ما که به دلیل فقر اقتصادی به این کشور مهاجر شده اند گردیده است. مطابق آمار ارایه شده از سوی مسئولان سپاه پاسداران تا کنون دستکم حدود دو هزار شهروند افغانستان در این جنگ ها کشته و هشت هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

3_ دخالت در امور عراق و فلسطین : ایران از مدت زمان زیادی به صورت غیر مستقیم عامل کشتار هزارن مسلمان فلسطینی و عراقی گریده و با دامن زدن مسایل مذهبی این کشورها را به ستوه آورده است ، ایران با رقابت همرای رژیم ظالم و خودخواه اسرائیل در جریان سالهای زیاد شهروندان فلسطینی را به عنوان قربانی پیش کش اسرائیلی های لعین کرده است.

4_ دخالت در امور افغانستان : ایران بر بنیاد دلایلی مانند ؛ دریافت کمک های بشردوستانه بنام مهاجران افغانستان ، بهره برداری از آبهای شیرین ، به چالش کشیدن حضور نیروهای خارجی و تسهیل در قاچاق مواد مخدر در امور افغنستان دخالت می کنند که این دخالت ایران به صورت غیر مستقیم و با حمایت از گروه تروریستی طالبان صورت می گیرد.

ایران با تجهیز و تمویل و فرستادن برخی از مأموران سپاه غرض اشتراک در جنگ ها و مشوره دهی برای گروه طالبان می کوشد تا به خواست هایش در زمینه های فوق دست یابد و به همین دلیل همواره با استفاده از عمال مزدور خویش در افغانستان چالش آفرینی نموده است بناءً وضع تحریم ها بر این کشور می تواند در کار تأمین امنیت در ممالک نامبرده مؤثر واقع گردد.

312 total views, 1 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸