Categories

اعلان

Loading…

عمران خان کیست؟ آیا کسب مقام نخست وزیری از سوی وی به نفع افغانستان خواهد بود!؟ 

 شمس حقجو | 

عمران احمد خان نیازی در یک خانوادۀ متمول واقع در میانوالی پاکستان از زوج اکرام الله خان نیازی شرمان خیل و شوکت خانم در 25نوامبر1952 عیسوی چشم به جهان کشود.

عمران خان تنها پسر خانواده بود که با چهار خواهر خود یک جا بزرگ شد. دوران ابتدائیه و متوسطۀ مکتب را در لاهور پاکستان و تحصیلات عالی خود را در رشته اقتصاد از پوهنتون آکسفور انگلستان به دست آورد.

وی که در بازی کریکت از مهارت خاصی برخوردار بود تا اکنون بیشترین هواداران اش وی را به چشم یک ستارۀ ورزش کریکت می نگرند.

وی در سال 1974 عیسوی در دانشگاه آکسفورد کپیتان تیم کریکت گردید و در سال 1992 عیسوی تیم کریکت پاکستان را به مقام قهرمانی جهان رساند.

عمران خان پس از خدا حافظی با ورزش چند سال به عنوان پلی بای (شخص خوشگذرانی که پول خود را وقف عیاشی و خوش گذرانی و می کند)  درکلپ های شبانه در لندن سپری کرد.

خان در سال 1995 عیسوی با جمیما گولدسمیت، دختر جیمی گولدسمیت میلیونر فرانسوی ازدواج کرد و جمیما دین اسلام را پذیرفت که حاصل ازدواج شان دو فرزند بود و سر انجام پس از 9 سال زندگی مشترک جمیما و خان در سال 2004 عیسوی از هم جدا شدند.

پس از جمیما ، عمران خان دو بار دیگر ازدواج نموده که آخرین مورد آن در آغاز سال 2018 عیسوی با یکتن از مشاوران می باشد و در هنگام عقد حجاب کامل به رنگ سفید و یک دستمال سرخرنگ در ناحیه صورت خانم وی قرار داشت که این نشان دهندۀ محافظه کاری دینی این جفت و گرایش تندروانه آنها می باشد.

موصوف در سال 1997 عیسوی در شهر لاهور پاکستان یک درمانگاه ویژۀ بزرگ را برای معالجه بیماری سرطان تأسیس کرد و آنرا به نام مادر خویش «شوکت خانم» مسما نمود و به تعقیب آن یک جنبش اجتماعی سیاسی را به نام «تحریک انصاف» بنیان گذاری کرد.

آقای خان در این اواخر بیشتر به موضعگیری های تندروانه اسلامی نزدیک تر شده است و حزب وی با سمیع الحق، رهبر مذهبی پاکستان که به عنوان «پدر طالبان» شهرت دارد، اتحاد نموده است.

در آخرین مورد، در آغاز ماه جاری عیسوی گروه حرکت المجاهدین که یکی از متحدان نزدیک القاعده می باشد حمایت خود را از حزب تحریک انصاف که عمران خان در رأس آن قرار دارد، اعلام داشت.

با برگزاری انتخاب نمایندگان ولسی جرگه و پارلمان های ایالتی مردم پاکستان به روز چهارشنبه به پای صندوق های رأی رفتند و به احتمال قوی یکی از نامزدان برجستۀ کرسی نخست وزیری عمران خان رهبر تحریک انصاف و ستارۀ پیشین ورزش کریکت این کشور می باشد.

هرچند مخالفان عمران خان او را یک اسلامگرای تندرو می خوانند اما هوادارانش از او به عنوان سیاستمدار اصلاح طلب می شناسند و نیز گفته هایی وجود دارد که در صورت احراز کرسی نخست وزیری در برابر فساد مبارزه جدی نماید و برای بهبود رفاه اجتماعی تلاش زیاد به خرج دهد.

اما عمران خان که حمایت ارتش پاکستان را به همراه دارد با رسیدن به کرسی نخست وزیری چگونه سیاست را در قبال افغانستان اختیار خواهد کرد؟

با در نظر داشت این مطلب که عمران خان زادۀ یک خانواده پشتون در پاکستان می باشد خوشبین باید بود که وی می تواند در کار بهبود روابط با افغانستان مؤثر واقع گردد زیرا این نخستین بار است که در پاکستان احتمال رسیدن یک پشتون به کرسی نخست وزیری متصور می باشد و قبل از این همواره پنجابی ها در رأس قرار داشتند.

از جانب دیگر عمران خان در نخستین بیانیه ئ تلویزیونی اش پس از برگزاری انتخابات خواستار بهبود روابط با همسایه ها به ویژه هند و افغانستان گردیده است.

با توجه به روابط نزدیک عمران خان با گروه های تندرو اسلامگراء که معمولاً دخیل در حملات انتحاری و انفجاری افغانستان می باشند خوشبینی هایی وجود دارد که وی بتواند با رسیدن به نخست وزیری این گروه ها را متقاعد به دست برداشتن از مداخلات و انجام اعمال تخریبی در افغانستان نماید.

_پیوند تباری عمران خان به عنوان یک پشتون عمده ترین عامل برای بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان تلقی می گردد و سیاستمداران و دولتمردان افغانستان نیز از احتمال برنده شدن عمران خان خورسند به نظر می رسند ، طوری که رییس جمهور غنی در یک تماس تیلفونی با عمران خان برنده شدن احتمالی وی را در انتخابات پاکستان تبریک گفته و نامبرده را رسماً به دیدار از کابل دعوت کرده است.

812 total views, 2 views today

onesignal_meta_box_present:
onesignal_send_notification:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸