Categories

اعلان

Loading…

نزدیکی دو کوریا و پیامد های آن | شمس حقجو

کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی و مون جا – این ، رییس‌جمهور کوریای جنوبی در 27 اپریل در منطقۀ  غیر نظامی با یکدیگر دیدار کردند.

از زمان جنگ میان دو کوریا (1950 الی 1953) و پس از گذشت بیش از 65 سال کیم جونگ اون اولین رهبر کوریای شمالی می باشد که به خاک کوریای جنوبی قدم گذاشته و با مقام های این کشور دیدار کرده است.

با آن که کوریای شمالی و کوریای جنوبی از زمان آتش بس میان شان تا کنون درگیری های لفظی زیادی داشته و همواره همدیگر را تهدید به نابودی نموده اند اما در جریان 65 سال دست به کدام اقدام نظامی گسترده بر علیه یکدیگر نزده اند مگر این کشیدگی های کوریای شمالی در جریان سال های اخیر با کوریای جنوبی و امریکا افزایش پیدا کرده بود زیرا دو کشور ( کوریای شمالی و امریکا ) همواره کوریای شمالی را متهم به ساختن سلاح اتمی نموده اند و در مقابل کوریای شمالی مانورها و تمرینات بزرگ نظامی را راه اندازی و از این طریق بصورت غیر مستقیم کوریای شمالی و امریکا را تهدید می نمود.

پس از اشتراک ورزش کاران دو کوریا زیر یک پرچم در رقابت های ورزش های زمستانی ، اجرای کنسرت گروه موسیقی کوریای جنوبی در کوریای شمالی، دیدار یک هیئت کوریای جنوبی با رهبر کوریای شمالی در روابط میان این دو کوریا ، در رفتار کیم جونگ اون تغییرات چشمگیری به عمل آمده است و آقای کیم جونگ اون وعدۀ همکاری را در امر توقف برنامه های هستوی داده است.

حالا که تنش ها میان دو کوریا فروکش کرده و امیدواری ها بر آن است که  معضله چالش بر انگیز کوریای شمالی و تهدیداتی را که با آزمایشات موشک های دور برد متوجه امنیت جهانی نموده بود را از راه گفتگو ها حل و فصل نماید ، هر چند که تا کنون اقدامات عملی در این زمینه صورت نگرفته اما باید گفت که آقای کیم جونگ اون به عنوان یک رهبر عملگرأ ممکن است روی حرف هایش ایستاده و کشیدگی های موجود را از راه گفتگو حل نماید.

هرگاه کوریای جنوبی و امریکا بتوانند پای رهبر کوریای شمالی را به پای میز مذاکره بکشانند و نتایج مورد نظر از آن بدست آید پارۀ بزرگی از تهدیدات اتمی در جهان فروکش می نماید و تنها تهدیدی که همچنان پا برجا خواهد ماند برنامه های پنهانی هستوی ایران و غنی سازی یورانیوم به وسیله رژیم آخوندی این کشور می باشد .

به باور من رهبر کوریای شمالی به خوبی درک کرده است که اقتصاد کشورش به سختی ضربه دیده و ادامه این وضعیت غیر قابل جبران خواهد بود  بناءً به همین منظور اعلام آمادگی برای گفتگو با کوریای جنوبی و امریکا را نموده است زیرا در حال حاضر امریکا و شورای امنیت سازمان ملل تحریم های جدی را بر این کشور وضع کرده اند.

هرگاه ایران همچنان بر قلدری های خویش ادامه دهد ممکن است تحریم های تازه دامنگیر این کشور و بازرگانی شهروندان آن گردد که از دید اقتصادی پیامدهای منفی و غیر قابل جبران را در قبال خواهد داشت.

238 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸