Categories

اعلان

Loading…

عوامل برگزاری انتخابات زود هنگام در ترکیه | سید جمال اخگر

قرار بود انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 18 ماه بعد از امروز در ماه ( نوامبر سال 2019 ) برگزار گردد اما بر اساس تصمیم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور ، قرار بر آن شد که تنها تا دو ماه دیگر در (ماه جون امسال) شهروندان ترک به پای صندوق‌های رأی بروند.

انتخابات 24 جون در واقع نخستین انتخاباتی است که رئیس‌جمهور منتخب در سیستم جدید قدرت و حاکمیتی را که ایجاد کرده آن را برگزار می نماید.

دولت ترکیه زیر رهبری رجب طیب اردوغان در اپریل 2017 در یک همه‌پرسی در قانون اساسی این کشور تغییرات گسترده ای رو نما آورد و به همین دلیل صلاحیت های شخص رئیس‌جمهور افزایش چشمگیر پیدا کرد.

پس از تغییرات در قانون اساسی ترکیه حالا رئیس‌جمهور این کشور می‌تواند به شمول معاون اول، وزرأ ، مقام‌های ارشد دولتی و قضات را انتخاب کند.

همچنین انحلال پارلمان و اعلام وضعیت اضطراری و فوق‌العاده نیز از دیگر اختیاراتی است که قانون اساسی تازه به شخص رئیس جمهور داده است.

رجب طیب اردوغان که بیش از 15 سال می شود به صفت نخست ‌وزیر و رئیس‌جمهور در رأس قدرت ترکیه قرار دارد توانست با طرح پلانهای همه جانبه  اقتصاد ترکیه را به بازار در حال رشد تبدیل نماید.

یک سال پیش از آن که اردوغان کرسی نخست وزیری این کشور را تصاحب کند تورم اقتصادی ترکیه به میزان بی‌ پیشینۀ 69 درصد رسیده بود اما سال گذشته این نرخ به 12 درصد نزول پیدا کرده است مگر با وجود این هم نگرانی‌های اقتصادی در ترکیه همچنان پا برجاست و چشم‌انداز مثبتی در راه نیست.

بناءً اردوغان به خوبی می‌داند که تا سال آیندۀ میلادی وضعیت اقتصادی بدتر از این خواهد شد و از جانب دیگر یکی از عوامل اصلی ‌ایکه باعث شده اردوغان در سدد راه اندازی انتخابات زود هنگام بر آید این است که اردوغان می خواهد رقبای سیاسی اش را غافلگیر و فرصت کافی برای مبارزه با وی را از آنان صلب نماید.

از لابلای این همه بر می آید که اردوغان تلاش دارد با این استفاده از این شیوه مهمترین چالش‌ها مانند از تهدیدهای «P.K.K» و سایر شبه نظامیان مخالف دولت ترکیه با به میان آوردن یک دولت مقتدر تر از حالا بر طرف نماید.

هرگاه اردوغان برندۀ این انتخابات باشد وی می تواند از قدرتی را که بپس از آوردن تغییرات در قانون اساسی به دست آورده و نظام این کشور را از جمهوری پارلمانی به جمهوری ریاستی تغییر داده است ، در واقع سبب تضعیف مخالفان سیاسی حکومت ترکیه گردیده مانع پلانهای مخالفان سیاسی اش برای حضور در انتخابات زود هنگام شده است.

اما مخالفان سیاسی حکومت ترکیه برگزاری انتخابات زود هنگام را ناعادلانه و از قبل طراحی شده از سوی اردوغان می دانند.

195 total views, 1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸