Categories

اعلان

Loading…

کمک روسیه به طالبان وضعیت را به کجا میبرد؟ | سبحان امیری

در حالیکه طالبان مسلح همواره بر حقانیت جنگ شان مبنی بر جهاد برای آزاد سازی افغانستان از آنچه آنان اشغال از سوی امریکا و همچنان سرنگونی حکومت به زعم آنان دست نشانده میخوانند تاکید میکنند اما به تازه گی نماینده خاص روسیه برای افغانستان از درخواست کمک طالبان از روسیه خبر داد .

ضمیر کابلوف در اظهارات تازه خود با یک رسانه روسی گفته است که طالبان مسلح از آنان درخواست کمک کرده اند اما مسکو از در اختیار گذاشتن امکانات مالی به این گروه خود داری کرده است . گر چه پیش از این نیز گزارش های وجود داشت که طالبان مسلح به کمک کشور های منطقه و رقیب ایالات متحده امریکا جنگ افغانستان را طولانی ساخته اند اما همواره طالبان مسلح و همچنان کشور های خارجی حمایت از گروه طالبان را رد کرده اند .

در حقیقت اگر به چگونگی جنگ و امکاناتی که طالبان مسلح در اختیار دارند و در جنگ بر ضد نیرو های افغان و خارجی  استفاده میکنند این امکانات در نتیجه جمع آوری عشر و زکات و هچنان کمک های کوچک دیگر از سوی برخی افراد امکان پذیر نیست مگر اینکه طالبان مسلح کمک های کشور های بیرونی و دولت ها را با خود داشته باشد . طالبان مسلح با گرفتن کمک از کشور های بیرونی عمدا زمینه تقابل قدرت ها را در افغانستان به وجود آورده است.

این دور از امکان نیست که روسیه به طالبان مسلح و برخی جنگجویان دیگر که در افغانستان فعالیت دارند کمک میکند زیرا مسکو تا حد امکان تلاش میکند تا حضور امریکا در افغانستان را به چالش بکشد زیرا شکستی که شوروی سابق در جنگ افغانستان به حمایت امریکا از تنظیم های جهادی خورده است آنرا هرگز فراموش نمیکند.

روسیه با قرار دادن امکانات مخفی به دست طالبان مسلح به هدف گرم نگهداشتن جنگ افغانستان و ناکام ساختن امریکا در این کشور در تلاش انتقام جویی از امریکا است و همچنان تلاش میکند که جنگ را در جغرافیایی افغانستان محدود سازد چون مسکو از حضور جنگجویان داعش که در شمال افغانستان به تازه گی سر بلند کرده و فعالیت های را آغاز کرده اند نگران است و تلاش میکند که با حمایت طالبان مسلح از یک سو جنگ را در افغانستان محدود سازد و از سوی دیگر جنگجویان داعشی را که نسبت به طالبان مسلح یک تهدید جدی برای کشور های آسیای میانه و متحدین روسیه است سرکوب کند.

از آنجاییکه تعریف جنگ واضح می سازد که اقدامی خشونت آمیز برای وادار كردن دشمن به انجام خواسته های ما است در این میان امریکا از یک سو با حمایت حکومت افغانستان در تلاش این است که کشور های منطقه و رقیب خود را در منطقه در کنترول داشته باشد و به خواست های  خود با استفاده از جغرافیایی افغانستان برسد.

در سوی دیگر روسیه نیز با قرار دادن امکانات به طالبان و برخی سیاسیون افغان تلاش میکند که ذهنیت ها را در برابر امریکا در افغانستان تغییر بدهد و به اینگونه خواست های شان که سازگار با منافع ملی خود شان است را از افغانستان و همچنان از امریکا به دست بیاورند.

اما در این میان تنها کسی که متضرر این وضعیت است و از آن آسیب می بیند افغان ها هستند که همه روزه در برابر تروریست های منطقه یی قربانی میدهند .  افغان ها باید اینرا درک کنند که جنگ افغانستان از دهه هفتاد و تا کنون جنگ داخلی نبوده و نیست بلکه جنگ تحمیلی بر افغان ها است که از سوی کشور های بزرگ بالای افغان جریان دارد .

نیاز است که برای بیرون رفت از این گونه کشمکش های جهانی و رقابت ها افغان ها دوست و دشمن خود را شناسایی کنند و نگذارند که چندین نسل دیگر شان ها نیز در این آتش جنگ بدون نتیجه بسوزد . در این میان در کنار اینکه مسوولیت بیشتر نیز به حکومت افغانستان بر می گردد که کشور های بزرگ جهان را نگذارد که از خاک افغانستان به منافع شان استفاده کنند بلکه تلاش صورت بگیرد که افغانستان را در مقایسه به نقطه تقابل به مرکز ثقل همکاری های سیاسی و اقتصادی منطقوی مبدل کند . که تا اندازه یی این کار صورت گرفته است اما این تلاش های در مقایسه به عمق و ژرفنای این جنگ بسیار اندک و نسبتا نا چیز است . برای از بین بردن این وضعیت تحمیل شده بالای مردم افغانستان باید حکومت افغانستان در نشست های بزرگ بین المللی این مسله را به گونه واضح با ذکر نام این کشور ها  مطرح بسازد که نباید کشور های بزرگ افغانستان را به حیث میدان جنگ شان مبدل کنند بلکه از آنان به گونه جدی بخواهد که در بهبود وضعیت افغانستان کار کنند نه اینکه افغانستان را نقطه تقابل میان شان مبدل سازد .

189 total views, 2 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸