Categories

اعلان

Loading…

تا کی ما قربانی باشیم؟ | نویسنده: سبحان امیری

گر چه افغانستان در چندین سال اخیر شاهد مرگبار ترین رویداد های تروریستی بوده است و این رویداد ها بیش از هزار خانواده را در غم و اندوه نزدیکان شان نشانده است اما رویداد های اخیر در شهر کابل بسا جان گداز و در آور است .

گروه های تروریستی در افغانستان بدون تفکیک تلاش میکنند تا به هر نوعی برای مردم افغانستان آسیب برسانند و وحشت و دهشت را میان مردم گسترش بدهند که بدون شک تا اندازه یی توانستند به این اعمال زشت و غیر انسانی و اسلامی شان موفق شوند .

جنگجویان طالبان روز شنبه 30 جدی سال 1396 با استفاده از پنج مهاجم انتحاری مجهز با سلاح های سبک و سنگین  بالای هوتر انترکانتیننتال در باغ بالای کابل حمله کرده اند و در آن 22 تن به شمول  افغان ها و شهروندان خارجی را به قتل رسانده اند .

طالبان مسلح با توجیه این گونه حملات که گویا شهروندان خارجی را به قتل رسانده اند تلاش میکنند تا به این جنگ منفور شان توجیه پیدا کنند .

 حمله و هدف قرار دادن اماکن عامه مانند مکاتب ِ هوتل ها ؛ و شفاخانه جنایت جنگی شمرده میشود . گر چه چندین بار نهاد های مدافع از حقوق بشر از طرف های درگیری جنگ در افغانستان خواسته اند که در حملات شان توجه بیشتر به زندگی افراد ملکی کنند اما چین به نظر میرسد که این گروه های تروریستی یکی از اهداف شان پخش وحشت میان مردم افغانستان است .

 گر چه جا گرفتن چند مهاجم در امن ترین ساحه یی افغانستان و به شدت محافظت شده سوال های را نزد مردم افغانستان به میان آورده است اما مردم افغانستان تا هنوز نمیدادند که مسوول کیست ؟ و از چه کسی این سوال را ها را باید پرسید ؟ پاسخ این سوال ها هر گز داده نخواهد شد زیرا هیچ نهادی در افغانستان خود را مسوول به پاسخگویی به مردم نمیدادند . گر چه در این نوشته تلاش میکنم تا تنها حمله بالای هوتل انتر کانتیننتال را تا حدی به بحث بگیرم اما رویداد های دیگر تروریستی نیز فراموش نشده است که  بد ترین روز ها را برای مردم افغانستان به باور آورده است .

در حمله بالای هوتل انتر کانتیننتال به شمول چندین افغان که یکی در بخش صلح افغانستان کار میکرد و دیگر به نمایندگی از افغانستان در پاکستان که پناه گاه های امن تروریستان است به نفع افغانستان دفاع میکرد و به عنوان قنسول افغانستان در کراچی پاکستان ایفای وظیفه می نمود نیز به شهادت رسیدند . همچنان در این حمله کارمندان شرکت خصوصی هوایی کام ایر  نیز کشته شدند .

این کارمندان خارجی که شهروندان اوکراین بودند بیشتر آنان پیلوت شرکت هوایی کام ایر بودند که آنان شاید بیشتر هزاران افغان را جهت ادای فریضه حج به عربستان سعودی انتقال داده اند و همچنان صد ها بیمار را نیز جهت تداوی به کشور های بیرونی برده اند  . آنان افراد پاک نفس و خدمت گذار برای مردم افغانستان بودند هیچ دین و آیینی کشتن چنین افراد را که هیچ ضرری برای مردم نرسانده اند جواز نمیدهد .

بدون شک که تروریستان با دکته خارجی ها به نفع آنان دست به خشونت و دهشت در داخل افغانستان میزنند تا به هر گونه یی باداران خارجی شان را خوش سازند .

این گروه با دیدن اجماع منطقوی و جهانی ضد طالبانی که علیه این گروه شکل گرفته است در هراس شده اند و  میدانند که دیگر بقای شان در افغانستان در حال نابود شدن است و دست به حملات مرگبار میزنند تا این گونه نمایان سازند که این اجماع ها هیچگاهی نمیتواند مانع حملات مرگبار آنان شود .

 اما این واضح شده است که کشور های حامی تروریزم با فشار های بین المللی دست و پاچه شده اند و تلاش میکنند خود را با این حملات تروریستی و پخش دهشت در افغانستان  از زیر سایه یی تحریم های قطع کمک ها و تهدید های جامعه جهانی بیرون کنند . اما جامعه جهانی بر حقانیت مردم افغانستان پی برده اند که مردم افغانستان بخاطر استفاده یی ابزاری یک کشور حامی تروریزم قربانی میدهند . و این گروه های تروریستی پناه گاه های امن در خاک پاکستان دارند و از آنجا مردم افغانستان را در خاک و خون میکشانند . از آنجا است تا که فشار ها بر پاکستان جنبه عملی نگیرد و پاکستان مجبور نشود که از حمایت این گروه در افغانستان دست بردارد با تاسف باید گفت که هیچگاهی چنین حملات خاتمه پیدا نخواهد کرد .

209 total views, 2 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

۸